Penc: Databázi StB mám od úřadu, který mě za ni pokutuje

Milkovice - Aktivista Stanislav Penc získal v pátek od Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) databázi komunistické Státní bezpečnosti (StB). Došlo tak podle něj k absurdní situaci, protože jej úřad za dřívější zveřejnění databáze obviňuje z porušení zákona na ochranu osobních údajů a hrozí mu pokutou až jeden milion korun. Penc se však hájí, že se jedná o archiválii, ve které nejsou data po roce 1990. Také nyní získanou databázi chce Penc zveřejnit na internetu.

Databáze, která obsahuje osobní data asi 770 tisíc lidí, o něž měla StB zájem, je součástí spisu v případu Pencova stíhání. Penc jako obviněný prý o kopii databáze ÚOOÚ požádal a úřad mu ji poskytl. „Instituce, která mě stíhá a šikanuje za to, že nakládám s databází, mi ji teď sama dá. Pokud dají pokutu mně, měli by ji dát i sami sobě,“ řekl Penc.

Dříve zveřejněné databáze Penc získal v elektronické podobě od prvního, nyní už mrtvého šéfa slovenského Ústavu paměti národa Jána Langoše. Pencem nyní získaná databáze podle něj pochází z Archivu bezpečnostních složek. "Zveřejním ji na www.svazky.cz, aby si lidé mohli udělat představu, že mnou dříve zveřejněná databáze je autentická," řekl.

Mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková uvedla, že Penc si vyžádal spis vedený v souvislosti s jeho případem a tento spis v souladu se zákonem dostal. „Součástí spisu je databáze zájmových osob StB, tedy mu byla jako součást spisu také poskytnuta,“ dodala mluvčí. Upozornila však na to, že zveřejňování osobních údajů ze spisu je „velmi problematické“.

Jedná se o archiválii, nebo osobní údaje?

Penc tvrdí, že zákon zveřejněním databáze neporušil, protože pouze zveřejnil archiválii, na níž se ochrana osobních údajů nevztahuje. Penc se hájí tím, že osobní údaje nezpracovával, pouze zveřejnil archiválie vzniklé činností Státní bezpečnosti, aniž do nich zasahoval. Dokumenty jsou podle něj registrovány v Národním archivu. Aktivista se dále hájí tím, že databáze na stránkách Archivu bezpečnostních složek obsahuje informace v podobném rozsahu jako dokumenty, které zveřejnil na internetu.

Penc už dříve uvedl, že zveřejnil databázi StB sám, protože to odmítal udělat Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), když byl ještě veden ředitelem Pavlem Žáčkem. Kvůli zveřejnění databáze StB se obrátil i na nového ředitele ústavu Daniela Hermana. Ten nedávno v České televizi řekl, že ÚSTR ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek evidence zájmových osob StB postupně zpřístupňuje.