Čtveřice mužů kradla kovy z památníků, škoda sahá ke třem milionům

Rychnov nad Kněžnou - Policisté podezírají tři muže z Rychnovska a jednoho z Chlumce nad Cidlinou ze série krádeží po celých východních Čechách. Muži jsou podezřelí například z krádeže bronzové busty prezidenta T. G. Masaryka v Pěčíně na Rychnovsku a dalších pomníků. Celková škoda dosahuje téměř tří milionů korun, za což v případě prokázání viny mohou muži dostat trest až deset let vězení.

Policisté muže obvinili z trestných činů krádeže, poškození cizí věci, porušování osobní svobody a poškození a ohrožení provozu obecně prospěšných zařízení. Podle mluvčí královéhradecké policie jsou tři z obviněných recidivisté. Dva jsou v podmínce pro trestný čin krádeže a dva byli v minulosti pro stejný trestný čin odsouzeni k nepodmíněným trestům odnětí svobody.

Policie čtveřici podezírá například z krádeže bronzové busty prezidenta Masaryka z roku 1936, kterou někdo ukradl vloni v prosinci v Pěčíně na Rychnovsku. Krádeží vznikla škoda 150 tisíc korun. Následovala série dalších krádeží, například v květnu 2010, kdy v Dolní Rovni na Pardubicku zmizela bronzová pamětní deska s plastickým zobrazením vojáka a jmény padlých v první světové válce. V tomto případě způsobili zloději škodu 600 tisíc korun.

Pachatelé se také v srpnu 2010 pokusili ukrást litinovou část památníku obětem 49. pěšího rakouského pluku z bitvy u Chlumu v roce 1866. Při pádu horní části památníku bylo kromě pomníku poničeno také oplocení a pískovcové schodiště, Muzeum východních Čech vyčíslilo škodu na milion korun. Policie předpokládá, že výše škody ze všech dosud prokázaných krádeží není konečná.

Podle policie muži pamětní desky a busty rozřezávali a rozbíjeli na malé kusy, které snadněji prodali za hodnotu barevného kovu. „Při svých nájezdech v průběhu ročního řádění brali muži vše, co mělo vyšší finanční hodnotu. Kromě ničení památníků obětem války se zaměřovali na drahé barevné kovy a jiný materiál,“ uvedla mluvčí. Ukradené věci prodávali do sběren či zastaváren, některé věci skončily také na Slovensku.

Ilustrační foto
Ilustrační foto