Kraje budou spolupracovat na změnách v nemocniční lůžkové péči

Praha – Kraje budou se státem spolupracovat na změnách v nemocniční lůžkové péči. Dohodli se na tom šéf Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD) a premiér Petr Nečas (ODS). „Bude vytvořena společná pracovní skupina, která bude mít na starosti základní analýzu a inventuru fungování lůžkové péče tak, abychom ji mohli optimalizovat tak, aby uspořené peníze šly primárně do platů zdravotnického personálu,“ uvedl Nečas po schůzce. Skupina by se měla sejít v lednu a první výsledky má nabídnout v březnu příštího roku. Na platy zdravotníků by měly jít i případné vyšší výběry pojistného.

Vláda počítá s uzavíráním nadbytečných nemocničních oddělení, slučováním menších nemocnic a přeměnou nemocnic akutní péče na zařízení dlouhodobé péče. Podle Nečase je třeba, aby změna byla provedena koordinovaně - ruku v ruce s kraji, které jsou zřizovateli části nemocnic. Hašek dodal, že kraje nelpí na tom, aby všechna lůžka zůstala jako akutní. Vláda zase na oplátku slíbila, že se celá zdravotnická zařízení zavírat nebudou. 

Podle Asociace krajů je potřeba inventura jejich současných počtů i nákladů na jednotlivá lůžka v různých druzích nemocnic. „V každé nemocnici nemusejí být zachována všechna oddělení, všechny obory, lůžková péče, ale nemocnice by se podle našeho názoru rušit neměly,“ podotkl hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek. Může se podle něj i stát, že z části akutních lůžek se stanou takzvaná sociální. Hašek také zdůraznil, že při změnách nesmí být na úkor krajských nemocnic preferovány nemocnice fakultní. 

Video Reportáž Markéty Šenkýřové
video

Reportáž Markéty Šenkýřové

V Česku je skoro 200 nemocnic, z toho polovina skončila v prvním pololetí ve ztrátě. Podle starších premiérových vyjádření je změna lůžkové péče důležitý krok, dalším je nenakupovat zbytečně téměř stejné přístroje do nemocnic v blízkém sousedství. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se v této věci prý těší premiérově podpoře.