Elektronický kupon si v Praze musí během měsíce pořídit až 200 000 lidí

Praha - Podle odhadu pražského dopravního podniku si bude ještě muset do měsíce pořídit kupon na Opencard až 200 000 cestujících. U prodejních míst se tak především na přelomu roku očekávají fronty. Mluvčí projektu Opencard Martin Opatrný proto lidem doporučuje, aby si kupony pořídili včas. V prodeji jsou už nyní, zakoupit je lidé mohou také prostřednictvím internetového obchodu. Elektronický kupon na Opencard si mohou lidé pořídit až s šedesátidenním předstihem. Na konci roku bude končit platnost zřejmě především lidem, kteří využívají roční kupony. 

"Ani pro Opencard ani pro kupon není nutné nikam chodit osobně. Obojí lze pořídit pohodlně a jednoduše na internetu. Lidé, kteří nákup nechají tradičně na poslední chvíli, se musí připravit na případné dlouhé fronty," varuje Opatrný. Podle Opatrného je pořízení kuponu v internetovém obchodu snadné. Lidé mohou kupon zaplatit platební kartou nebo bankovním převodem. Kupon si pak lidé na kartu nahrají v některém z validátorů. Ty jsou umístěny téměř ve všech vestibulech metra.

Pokud lidé dávají přednost kamenným prodejnám, mohou si vybrat z více než 30 míst. „Na těchto místech však budou v průběhu prosince a zejména na přelomu roku velké fronty. Kdo se jim chce vyhnout, měl by si kupon pořídit již nyní, nebo zvolit pohodlný nákup na internetu,“ dodal Opatrný.

Kde o kartu požádat?

- přes internetové stránky www.opencard.cz
- v paláci Adria a Škodově paláci, Jungmannova ulice
- ve vestibulech metra Hradčanská, Skalka, Zličín, Smíchovské nádraží, Anděl, Můstek, Palmovka, Vysočanská, Rajská zahrada, Roztyly, Muzeum, Florenc, Nádraží Holešovice a Letňany
- na centrálním dispečinku dopravního podniku, ulice Na Bojišti
- na úřadě městské části Praha 13, Sluneční náměstí
- v pobočkách Městské knihovny v Praze: Bohnice, Břevnov, Černý Most, Ďáblice, Holešovice, Korunní, Lužiny, Novodvorská, Opatov, Prosek, Školská, Smíchov, Dejvice (v budově Národní technické knihovny) a Ústřední knihovna

Na Opencard v pražské MHD jezdí téměř všechny tarify - děti, junioři, dospělí a senioři do 70 let. Senioři starší 70 let mají pražskou MHD zdarma. Pokud vlastní Opencard, mohou po metropoli zdarma cestovat i vlakem. Na klasické papírové kupony jezdí v pražské MHD ještě vysokoškolští studenti. Jejich tarif by měl být plně převeden na Opencard během příštího roku.

Kartu Opencard má přes 600 000 lidí. Využívají ji především jako tramvajenku, slouží také jako průkazka do knihovny, k placení parkovného a jsou na ni poskytovány slevy.