Firmy s anonymními akciemi se opět dostanou k zakázkám

Praha – Sněmovna znovu prosadila přístup firem s anonymními akciemi k veřejným zakázkám. Zachovala přitom částečná omezení, která Senát požadoval zrušit jako neúčelná. Akciové společnosti tak například budou muset zadavateli zakázky poskytnout seznam všech svých akcionářů, kteří vlastní víc než deset procent akcií. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Na programu prosincové schůze je i státní rozpočet. Poslanci ho budou projednávat 9. prosince.

Na schválení novely s částečnými omezeními se dohodla vládní koalice s opoziční ČSSD. Podle poslance Jeronýma Tejce (ČSSD) novela přispívá k větší transparentnosti výběrových řízení a není diskriminační, je naopak „maximem možného“. „Pro mě je to na jednu stranu satisfakce, když Senát potvrdil, že námi původně předkládaný návrh byl správný,“ řekla spoluautorka návrhu Karolína Peake. Věci veřejné ale podle ní budou požadovat, aby v chystané novele o veřejných zakázkách, která má být předložena v polovině příštího roku, byly jasně stanovené požadavky na rozkrytí vlastnické struktury uchazečů o veřejné zakázky.

Expert: Schválená novela z protikorupčního hlediska nic nevyřeší

Petr Nečas:

„Žádný z návrhů není ideální, to jen ukazuje, že takové ty výkřiky, které se tady populisticky odehrávaly před minulými volbami, jak je snadné zakázat akcie na doručitele, že ten problém je podstatně složitější.“

Podle expertů ale novela z protikorupčního hlediska nic nevyřeší. „Vlastnictví akcií na majitele se může snadno měnit ze dne na den a těžko lze proto prokázat, že prohlášení z konkrétního dne bylo lživé,“ uvedl partner advokátní kanceláře Ambruz & Dark Jan Spáčil. Dále upozornil, že i když zájemce o účast v tendru oznámí jméno akcionáře, může jít velmi snadno o zahraniční společnost s dále nezjistitelnou vlastnickou strukturou: „Kromě toho je samozřejmě jednoduché podíl rozdělit na více částí, z nichž žádná nebude činit více než deset procent.“

Poslanci dnes také navrhli přidat do novely o snížení platů politiků, soudců a státních zástupců i konec možnosti proplácet zákonodárcům vnitrostátní letenky. Mezi další navrhované změny patří to, aby na odchodné po představitelích státní moci měli nárok i dědici.

ČSSD chce zachovat imunitu zákonodárců pro politické přestupky

ČSSD chce také nechat zákonodárcům přestupkovou imunitu pro jednání související s mandátem. Podle Tejce by to zabránilo případné šikaně poslanců a senátorů za účast na demonstracích a za politické projevy. Tejc dnes tuto změnu navrhl začlenit do ústavní novely, kterou chce vládní koalice zrušit přestupkovou imunitu zcela. Trestní imunitu členů Parlamentu a ústavních soudců pak navrhla omezit jen na dobu výkonu jejich mandátu.

Sněmovna dnes také ve zrychleném režimu schválila vládní novelu zákona o daňovém řádu, který napravuje technické nedostatky normy. Chyby v daňovém řádu by podle vlády mohly nepříznivě ovlivnit vybíraní daní, které má na jeho základě začít od příštího roku. Novela nyní zamíří rovnou do Senátu.

Poslanecká sněmovna
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24