Autobusy v Pardubickém kraji začnou za rok jezdit i o víkendu

Pardubice – Více autobusů by mělo v roce 2012 začít jezdit na regionálních linkách v Pardubickém kraji. Vedení regionu chce zvýšit objednávku dopravy asi o 15 procent, řada obcí se tak dočká vytouženého návratu víkendových spojů. Obyvatelé obcí, které neleží na hlavních silnicích nebo u železniční trati, většinou přišli o víkendovou hromadnou dopravu už v 90. letech.

K plánům krajského vedení jsou ale obce spíš skeptické. „Moc tomu nevěřím, že by se to po tolika letech zlomilo, ale bylo by to příjemné překvapení,“ řekl starosta Svídnice na Chrudimsku Roman Kašpar. Svídnice je jednou z řady obcí, odkud se o víkendu lidé bez auta nikam nedostanou. Starosta proto doufá, že se podaří alespoň autobusy zavést v neděli, kdy starší lidé jezdí na návštěvy do chrudimské nemocnice a studenti odjíždějí na internáty a vysokoškolské koleje.

V příštím roce se ještě musí obyvatelé Pardubického kraje ještě spokojit jen s velmi malým nárůstem počtu spojů, krajský úřad se dohodl s dopravci, že ujedou 13,9 milionu kilometrů, celkem jde o 577 tisíc kilometrů více než dosud. „Nahrazovali jsme výpadky, které nastaly na železnici. Autobusy budou jezdit víc na trase Heřmanův Městec - Chrudim,“ řekl náměstek hejtmana Jan Tichý. Mezi Heřmanovým Městcem a Chrudimí zrušil objednávku dopravy u Českých drah, po místní trati tak už ještě v prosinci přestanou jezdit vlaky.