Chcete si vydělat? Poraďte státní správě

Praha - Na ministerstvech pracují tisíce kvalifikovaných úředníků, nicméně i oni potřebují poradit a vedení státních úřadů jsou ochotna vydávat stále dost peněz na externí poradce a poradenské firmy. A ty už dávno pochopily, že i v napjatých ekonomických časech si na ně státní kasa peníze najde. Pořad 168 hodin pátral na všech ministerstvech včetně Úřadu vlády, jak na tom s externími poradci jsou. Záznamy se ale mnohde složitě dohledávají a dokonce ministerstva zdravotnictví, průmyslu a obchodu ani dopravy se se jmennými seznamy vůbec nepochlubila.

Vysoké výdaje na externí poradenství přitom letos napadl i Nejvyšší kontrolní úřad. Po stopách konzultantů na 6 ministerstvech šel víc než rok. Z utracené stomilionové sumy podle něj přesně polovina zmizela do neznáma. Prezident NKÚ František Dohnal k tomu dodává, že kontroloři museli konstatovat, že prakticky polovina peněz, které měly být vynaloženy na poradenské služby, na závěr vlastně nebyla aplikována. „Znamená to tedy, že stát zaplatil určité poradenství, ale výsledky toho poradenství nebyly uvedeny do praxe a v podstatě přišly vniveč,“ upřesnil Dohnal. 

A existují i příklady - vnitro platilo dvakrát, obrana ověřovala ceny transportérů Dingo

Třeba ministerstvo vnitra v roce 2007 zaplatilo 600 tisíc korun za personální audit. Vinou vnitra ale nebyl úplný, a tak za jeho dokončení zaplatilo 600 tisíc ještě jednou, což podle NKÚ není úplně normální. Obrana loni utratila téměř dva miliony za ověření správnosti tvorby cen u zakázky na obrněné transportéry Dingo, jejichž nákup má teď nálepku „předražený a neprůhledný“, a přezdívá se mu „bartákovina“.  

002

Ladislav Mejzlík, vedoucí Katedry finančního účetnictví a auditingu, VŠE

„Bohužel tady je u politiků obecná tendence přehlížet výsledky takové kontroly. A v tu chvíli musím s politováním konstatovat, že jediný, kdo může vymoci plnění těchto výsledků, jsme my, občané.“

Externí zásoby ale docházejí, a tak se nová vládní garnitura zaříkává, že v chaosu smluv udělá čistku a bude šetřit. Například ministerstvo spravedlnosti a ministerstvo pro místní rozvoj, které spojuje například poradenství advokátní kanceláře exministra Pavla Němce. Ten jen loni získal od justice víc než 800 tisíc korun, na rozvoji 1,6 milionu korun. Obě ministerstva přiznávají, že dosavadní systém právního poradenství nebyl zrovna průhledný, na ministerstvu spravedlnosti budou dokonce některé smlouvy vypovězeny.

Ministerstva si platí externí právníky - kšeft má exministr Němec 

Právě na externí právníky naráží v praxi i okresní soudce ze Znojma Petr Slunský. Má srovnání advokátů z úřadů s hůře připravenými smluvně najatými advokáty. „Tento systém považuji za neúčelný a nadbytečný, protože právník, který pracuje nebo zastupuje věc u soudu, tak pracuje se svou agendou, ke které je ministerstvo ze zákona povoláno,“ vysvětluje znojemský soudce. 

A co by se stalo, kdyby ministerstva na externí poradce peníze neměla? Úředníci se bez nich samozřejmě obejít dokážou. Potvrzuje to i reakce na dotaz, jestli bez nich bude ministerská práce méně kvalitní. „Musíme dát větší důvěru vlastním právníkům a musíme naše zakázky dělat tak transparentně, abychom potom nepotřebovali právní posouzení,“ odpověděl pro pořad 168 hodin Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany. 

Gabriela Kloudová (ODS) měla dvě povolání:
asistentka Topolánka a  místostarostka Prahy 13

Lakomý nebyl v minulosti ani Úřad vlády. Jmenné seznamy sice nedodal ani za 26 dnů, ale podle Aktuálně.cz si například 28letá členka ODS Gabriela Kloudová do svého majetkového přiznání za rok 2009 napsala, že jí poradenství pro Strakovu akademii vyneslo skoro 685 tisíc korun – měsíčně tedy 57 tisíc. „Gabriela Kloudová byla asistentkou předsedy vlády, takže z toho plyne, že to byla opravdu činnost každodenní, kdy se Gabriela Kloudová pohybovala kolem premiéra Mirka Topolánka,“ vysvětluje sumu, kterou Kloudová získala, Jakub Stádler z tiskového odboru Úřadu vlády. 

Topolánkův kabinet řídila na smlouvu od roku 2007 do jara 2010. Jenže ve stejné době pracovala i jako místostarostka v Praze 13, a to za dalších 600 tisíc korun ročně. Jak to mohla stíhat? Starosta Prahy 13 David Vodrážka tvrdí, že svou funkci vykonávala normálně, standardně. Jakub Stádler ji vídal denně, což podle něj neznamená, že nebyla na Praze 13. „Vím, že pracovala velmi tvrdě a její režim byl od nevidím do nevidím,“ dodává Stádler. Sám Mirek Topolánek se k její osobě odmítl vyjádřit. A co tomu říká sama Gabriela Kloudová, dnešní nová předsedkyně magistrátního výboru pro veřejnou správu, evropské fondy a protikorupční opatření? Mlčí úplně.

Ministerstvo vnitra
Ministerstvo vnitra
Více fotek
  • Ministerstvo vnitra autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2049/204803.jpg
  • Obrněný vůz autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/338/33754.jpg
  • Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2153/215279.jpg
  • Spisy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1183/118225.jpg
  • Gabriela Kloudová - bývalá asistentka Mirka Topolánka a místostarostka Prahy 13, , dnešní nová předsedkyně magistrátního výboru pro veřejnou správu, evropské fondy a protikorupční opatření autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2157/215630.jpg