Unikátní metronomická metoda pomáhá šetrněji léčit děti s rakovinou

Brno – Lékaři z dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno ve spolupráci s Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity začali jako první v Evropě testovat na dětských pacientech metronomickou léčbu. Unikátní metoda je založena na podávání nízkých dávek protinádorových léků v častějších intervalech. Na rozdíl od klasického postupu podávání chemoterapie nemá tak velké nežádoucí účinky.

Jedním z pacientů, kteří si nemohou léčbu vynachválit, je i šestnáctiletý Libor ze Žďáru nad Sázavou. Onemocněl rakovinou na podzim 2002 a dva roky chodil na chemoterapie. Minimálně polovinu z toho strávil v nemocnici. „S chemoterapií, kterou jsem brával dřív, se to nedá vůbec srovnat. Je to mnohem lepší. Můžu být doma a chodit do školy, jenom pravidelně beru léky,“ uvedl Libor. Patří mezi 50 procent dětí, kterým před zahájením metronomické léčby dávali lékaři jen minimální šanci na přežití.

„U metronomické léčby jsou podávány protinádorové léky, jejichž úkolem není jako u klasické chemoterapie nádor zničit, ale naopak umožnit pacientovi s ním žít,“ řekl přednosta kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba s tím, že u řady pacientů po delším čase došlo k vymizení nádoru. Tento typ léčby se nasazuje u pacientů s opakovaným návratem rakoviny, kde už lékaři nemají jiné metody léčby. Metronomická léčba je totiž stále považována za experimentální.

Video Reportáž Elišky Bučinové
video

Reportáž Elišky Bučinové

Rodiče Libora se pro metronomickou léčbu rozhodli, když se po roce od ukončení léčby nemoc vrátila. „Lékaři zvažovali další postup. Profesor Štěrba nám nabídl možnost metronomické léčby a my i přes možná rizika souhlasili,“ popsala Liborova matka.

Libor bral více než dva roky osm druhů léků v určitých blocích po 40 dnech v různých kombinacích. „Dětem jsou pouze ambulantně podávány kapičky, sirupy nebo tabletky, jednou za dva týdny dochází na infuze. Nemusí tak v nemocnici trávit dlouhé dny a týdny,“ upřesnil léčbu přednosta dětské onkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno Štěrba. Děti, které podstupují tuto léčbu, netrápí vedlejší účinky chemoterapie, jako je zvracení, pokles krvetvorby, počtu bílých a červených krvinek nebo problémy s krvácením.

Výskyt onkologických onemocnění u dětí

Jihomoravskému kraji patří v České republice neblahé prvenství ve výskytu rakoviny u dětí, podle statistik je nemocné 1,9 na 10 tisíc dětí. Těsně za jižní Moravou je nejvíce onkologicky nemocných dětí ve Zlínském kraji a na Vysočině. Na jihu Moravy lékaři zjistí v přepočtu na počet dětí třikrát více onemocnění než v Karlovarském kraji a dvakrát více než v Ústeckém kraji.

Liborovi metronomická léčba zachránila život. Už čtyři roky je zdravý, jenom pravidelně chodí na kontroly. Začal studovat střední školu a těší se, že až ji dokončí, bude pracovat jako kuchař.

Rakovina je hned za úrazy nejčastější příčinou úmrtí dětí do osmnácti let, ročně jí onemocní 350 malých pacientů. Lékaři ji zjistí nejčastěji u zcela malých dětí do tří let nebo u adolescentů. Jak u pevných nádorů, tak u leukémií dosud přežívá 90 procent těch, jimž nemoc lékaři zjistili.

Libor s maminkou
Libor s maminkou