Štěch: Zákony se vrátí sněmovně bez prodlev

Praha - Vládní předlohy, které by levicový Senát na nadcházející schůzi vrátil poslancům, by mohly dorazit do pravicové dolní komory ještě tento týden. Sněmovna by tak o nich mohla rozhodnout před Vánocemi a nemusela by jednat mezi svátky, řekla to po dnešní pracovní večeři vedení obou parlamentních komor předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) slíbil, že zákony předá do sněmovny „neprodleně“.

„Zatím je dohoda, že Senát, pokud vrátí některé zákony, je doručí do sněmovny do pátku,“ uvedla Němcová. Poslanci mohou vetované předlohy a předlohy, které senátoři pozmění, opět projednávat po uplynutí desetidenní lhůty. Mohli by se tedy případně sejít v úterý 21. prosince, uvedla předsedkyně sněmovny. Kdyby Senát dodal zákony do dolní komory později, poslanci by museli zasednout mezi Vánocemi a Novým rokem. Vesměs jde o normy, které by měly platit od ledna, k nejsledovanějším patří novela o zdanění fotovoltaiky.

Vedení Senátu a vedení Poslanecké sněmovny se podle sdělení Štěchovy tiskové tajemnice Pavlíny Heřmánkové shodla na tom, že podklady by se měly předávat v co nejkratších lhůtách. Zástupci obou komor se shodli také na tom, že delegace sněmovny a Senátu by neměly jezdit odděleně do stejné země v jednom roce. Podle Němcové to nepůsobí dobře. Zahraniční cesty budou koordinovat místopředsedové sněmovny a Senátu Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Petr Pithart (KDU-ČSL) „s cílem maximálně efektivního využití prostředků“, uvedla Štěchova tajemnice. Návrhy sněmovních výborů na zahraniční cesty budou podle Němcové známy v lednu. Předsedkyně připomněla, že sněmovna omezí cesty ze tří až čtyř na jeden výbor na nejvýše dvě ročně.

Také Senát bude mít rozpočet na cesty do zahraničí příští rok nižší než letos. Do některých zemí by mohly cestovat společné delegace obou komor, podotkla Němcová. Vedení obou komor debatovala také o přípravě stykového zákona, který má upravit vztahy mezi oběma komorami. Jeho existenci už 17 let předjímá ústava, senátoři se s poslanci ale zatím na jeho podobě nedokázali dohodnout. Za Senát bude normu znovu připravovat jeho ústavní komise. Předsedkyně sněmovny podle Štěchovy tajemnice možnosti přípravy zákona projedná s ústavně právním výborem dolní komory.

Představitelé sněmovny a Senátu předběžně diskutovali rovněž o možném Parlamentním shromáždění NATO v České republice v roce 2012. Bude nutné oslovit ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), zda bude akce zohledněna v návrhu státního rozpočtu, dodala Němcová.

Milan Štěch
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl