Velké Hydčice stále ohrožují nahromaděné kry na Otavě

Velké Hydčice (Klatovsko) - Rozvodněná Otava ohrožuje asi desítku domů ve Velkých Hydčicích na Horažďovicku. Ledové kry, které jsou asi na čtyřkilometrovém úseku, zatarasily koryto a voda se rozlila na louky a do několika zahrad. Na jejich odklízení se ale začne pracovat až zítra ráno. Hasiči se celý den snažili led rozbít pomocí obojživelného transportéru. Proud řeky ale byl příliš silný a vozidlo se nemohlo ke krám dostat. Zasedl proto krizový štáb, který rozhodl, že se pokusí led prolomit pomocí velkého těžkého bagru. Přesun stroje je ale časově náročný, pracovat se tak začně až zítra ráno. Z rozbíjení ker mají strach nedaleké Horažďovice, obávají se, aby uvolněné kry neucpaly některý ze dvou jezů ve městě.  

Bagry by se měly postupně pokoušet uvolnit masu od břehů. Podle starosty Horažďovic Karla Zrůbka je možné, že by se pak mohla celá bariéra i ze středu řeky dát teoreticky do pohybu sama. „Budeme zároveň muset monitorovat situaci, jestli nevznikají problémy dál po toku v Horažďovicích,“ dodal. Uvažovalo se i o použití trhaviny. Podle Zrůbka to ale v této situaci není dobré řešení, protože řeku nezablokovaly jen kusy ledu, ale také mokrý sníh: „Výbušnina by se neměla o co pořádně opřít.“

„V místě, kde se nahromadilo nejvíc ker, je jich ode dna na výšku tak čtyři metry. Koryto je jich plné, voda teče jinudy,“ popsal starosta Velkých Hydčic Jaroslav Portášik. Při první vlně, kdy se řeka vzedmula, se voda krátce dostala do jednoho domu. Nyní jsou zaplavené zahrady a rekreační území. Hladina řeky už se ale odpoledne nezvedala. Podle Roberta Kučery z hasičského záchranného sboru mají ledové bloky tloušťku kolem deseti až dvaceti centimetrů. Lidé zatím nemuseli být evakuováni, přenesli si ale preventivně některé věci do vyšších pater domů a odvezli auta. Nejvíc je ohrožena asi desítka obytných budov. Hasiči také v úterý a v noci preventivně rozváželi pytle s pískem.

Současné teploty kolem nuly jsou pro likvidaci nahromaděných ker nejpříhodnější. Místní lidé se však bojí, že začne mrznout dřív, než se podaří řeku zprůchodnit. Silné kusy ledu by pak k sobě doslova přilepil rozmoklý sníh. „To by tady ty kry zůstaly až do jara,“ obávají se místní.

Kry se nahromadily i u Sušice

Problémy s krami na Otavě mívá tradičně také Sušice na Klatovsku, odkud teče Otava směrem na Velké Hydčice. „Problém byl krátce včera, kdy se kry hromadily v oblasti Luhu a voda se rozlila beze škody kolem břehů. Pak se ale řeka sama uvolnila, kry se daly do pohybu. Koryto je teď čisté,“ popsal dnes sušický starosta Petr Mottl.

Na Karlovarsku padají pod tíhou mokrého sněhu stromy, na několika místech poškodily elektrické vedení. Tisíce lidí tak zůstaly bez proudu, na některých místech i deset hodin. Nejhorší situace je na Toužimsku a v okolí Horního Slavkova. Energetici podle svých slov dělají, co můžou. Vyhledávání poškozených míst ale komplikují zasněžené silnice a stromy na cestách. Do terénu vyjeli už v noci, do některých míst se ale museli vracet i několikrát, protože vedení poškodil další strom.

/*json*/{"map":{"lat":49.323779376295,"lng":13.697891235352,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.300613509207,"lng":13.668880462646,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Otavu u Velkých Hydčic na Klatovsku ucpaly ledové kry.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24