Sněmovna zamítla návrh ČSSD na přímou volbu prezidenta

Praha - Sněmovna dnes zamítla už v prvním čtení návrh ČSSD na přímou volbu prezidenta. Koalice ji sice podporuje také, ale chystá vlastní předlohu už pro volbu hlavy státu v roce 2013. Vláda ji chce podat začátkem příštího roku. Návrh na zamítnutí ústavní normy sociální demokracie podala ODS. Sněmovna nevyslyšela volání poslanců ČSSD po tom, aby se o předloze debatovalo ve výborech a dospělo se k její kompromisní podobě.

Koaliční poslanci poukazovali na to, že ústavní novela vede k oslabení prezidentových pravomocí. Vadilo jim také, že by byl odvolatelný ve všelidovém hlasování. „Prezident bude podle tohoto návrhu takový kašpárek na niti,“ uvedl Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové). Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) je vládní návrh připraven a je v připomínkovém řízení. „Na půdu sněmovny by se mohl dostat začátkem příštího roku,“ řekl.

Sociální demokraté se podivovali nad tím, že koalice už při přípravě předlohy o ní s ČSSD nejednala. „Nedovedu si představit, že pouze změníme ústavu. Mohlo by zůstat jen u toho a zklamali bychom všechny, kdo se na přímou volbu těší,“ podotkl Jeroným Tejc (ČSSD).

Návrh ČSSD byl prakticky totožný s tím, který sociální demokracie neprosadila na poslední předvolební schůzi sněmovny v květnu. Prezidenta měli volit všichni lidé s volebním právem. Kandidáta mohlo navrhnout 40 poslanců, 17 senátorů nebo 50.000 občanů. Volba se předpokládala dvoukolová. Případné třetí kolo se mělo konat v případě rovnosti hlasů v kole druhém.

Předloha také zpřesňovala možnost stíhat prezidenta pro velezradu na základě žaloby Senátu k Ústavnímu soudu. Žalobu by mohla podle předlohy podat i sněmovna, pokud by prezident porušil ústavní pořádek. Imunitu měla mít hlava státu jen ve funkčním období, ne doživotně. Prezident by mohl být také odvolatelný v hlasování voličů, pokud by se na tom ale shodl parlament. Pokud by odvolán nebyl, měla by mít hlava státu právo rozpustit sněmovnu. Předloha upravovala i prezidentovy pravomoci.