Silnice jsou sjízdné, stále však hrozí náledí

Praha - Meteorologové varují před náledím na silnicích a chodnících, závějemi a sněhovými jazyky. Vysoký stupeň nebezpečí kvůli ledovce platí ve většině republiky, v pátek bude komplikovat život především na Moravě. V noci i v pátek také hrozí tvorba závějí a sněhových jazyků. Ráno i odpoledne zasáhlo silné sněžení Vysočinu, dopravu mohou po západu slunce komplikovat také namrzlé silnice. Všechny tahy jsou však zatím sjízdné, potíže nejsou ani na železnici. Podrobnosti ke sjízdnosti silnic a dálnic naleznete zde, mimořádnosti na železnici naleznete zde.

V noci bude pokračovat příliv studeného vzduchu ze severozápadu. Sněžit bude nejprve na většině území, později ustane. Noční teploty klesnou k -3 až -7 stupňům Celsia. V pátek bude ojediněle sněžit.

Dálnici uzavřely dvě nehody

Po nehodě dvou kamionů byla D1 po osmé hodině ráno zhruba na hodinu uzavřena na 45. kilometru směrem na Hulín. K nehodám došlo už dříve. „Kamion narazil do svodidel. Poté jel druhý, který se mu vyhýbal, a také narazil do svodidel,“ uvedl policista. Dálnice se uzavřela až kvůli vyprošťování havarovaných vozidel. Na 108. kilometru potom komplikovala provoz celé dopoledne hromadná nehoda. Dálnice sice byla průjezdná, ale pouze jedním pruhem. Před zúžením tak stála mnohakilometrová kolona.

Kvůli dalším nehodám kamionů stála ráno dálnice také na 106. kilometru, později také rychlostní silnice R46 na svém konci hned před nájezdem na D1.

Silnice západních Čech a Moravy kloužou

Potíže s počasím pokračují v západních Čechách – Karlovarském a Plzeňském kraji. Ve středu a ve čtvrtek, kdy se oteplilo, padaly stromy na cesty, koleje a elektrické vedení. Především v Karlovarském kraji po nočním ochlazení voda z tajícího sněhu zmrzla, silnice tak byly po ránu obzvlášť kluzké. U Královského Poříčí byla až do odpoledne po hromadné nehodě uzavřena silnice II. třídy, která však slouží jako objízdná trasa za hlavní chebsko-karlovarskou silnici.

Silničářům v Plzeňském kraji se podařilo většinu silnic rozsolit, náledí se tedy tvoří pouze výjimečně. Řidiči však musí být opatrní především proto, že stále hrozí pády stromů.

Po ránu namrzaly silnice v celé republice, po celý den ale musí řidiči i chodci dávat velký pozor v Jihomoravském, Olomouckém, Moravskoslezském a Zlínském kraji, kde se podle Českého hydrometeorologického ústavu bude tvořit náledí a ledovka.

V celém kraji Vysočina v noci sněžilo nebo pršelo, ráno byly proto silnice kluzké. Důležitější tahy zablokovaly kamiony, které se nemohly dostat do stoupání. Dlouhá kolona se vytvořila mezi Pelhřimovem a Jihlavou. Během dopoledne se sice silničářům podařilo většinu tahů zabezpečit, na menších silnicích se však stále mohou řidiči setkat s ledovkou. Odpoledne zasáhlo kraj další sněžení a vítr, silničářům se ale daří vozovky ošetřovat.

Přes den sněžilo také v Libereckém a Ústeckém kraji, kvůli silnému větru měli silničáři problém s úklidem vozovek.

Problémy na železnici nepůsobí počasí

Vlaky dnes jezdí všude, kde jezdit mají. Zcela průjezdná už je trať z Domažlic přes Šumavu do Bavorska. Přesto jsou na železnici potíže. Mezi Žďárem nad Sázavou a Sázavou u Žďáru na hlavní trati z Havlíčkova Brodu do Brna vkročil člověk pod projíždějící osobní vlak, doprava byla proto dopoledne vedena pouze po jedné koleji. Jednokolejně se stále jezdí také mezi Prosenicí a Přerovem, kde železniční správa stále odstraňuje následky středečního vykolejení nákladního vlaku.

Následky nehody na dálnici D1
Následky nehody na dálnici D1
Více fotek
  • Následky nehody na dálnici D1 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2163/216264.jpg
  • Hromadná nehoda na objížďce obchvatu Sokolova autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2163/216237.jpg
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/601/60074.jpg