Tvrdík: Abychom byli uvěřitelní, musely by tu být ropné vrty

Praha – Jiří Paroubek jej označil za hlavní důvod neúspěchu ČSSD, on sám se tomuto nařčení brání. Někdejší volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík poskytl po několika měsících první rozhovor. „Velmi mě jeho chování mrzí. Přál jsem si zachovat manažerskou i lidskou loajalitu. Ale ta nemůže být jednostranná, má své hranice,“ řekl MF Dnes muž, který v současnosti podniká. Vyváží české výrobky do Číny.

Tvrdík si myslí, že všechny předvolební průzkumy byly v pořádku. ČSSD až do poslední chvíle počítala s tím, že volby s 30 procenty vyhraje. Nakonec však bylo vítězství pouze těsné. Bývalý volební manažer tvrdí, že důležitým zlomem byl poslední měsíc. Tehdy podle něj došlo k převrácení veřejného mínění. „Udělali jsme sérii chyb,“ říká Tvrdík s tím, že zásadní věcí byl špatně zvolený program. „Vedení jsem upozorňoval na to, že program s hesly, jako je třináctý důchod, umožňuje útoky na nevěrohodnost,“ dodává.

Další chybou podle Tvrdíka byla Paroubkova nedisciplinovanost při naslouchání americkým a izraelským poradcům. „Oba zahraniční týmy doporučovaly, aby hlavním tématem voleb bylo zdravotnictví. A radily: vyměňte Ratha, je mimořádně nepopulární. Jiří Paroubek to neudělal, ale kvůli tomu ČSSD nemohla učinit ze zdravotnictví hlavní téma voleb,“ vysvětluje.

„Aby byl náš program uvěřitelný, muselo by Česko disponovat saúdskoarabskými ropnými vrty,“ říká bývalý šéf kampaně ČSSD Jaroslav Tvrdík.

Tvrdík vzpomíná i na doporučení, aby v souvislosti s volebním úspěchem rezignoval po Mirku Topolánkovi i sám Paroubek. „Tato rada byla nepřijatelná. Zahraniční poradci však upozorňovali, že popularita ČSSD byla vysoce nad popularitou Jiřího Paroubka a Davida Ratha a že oba jsou hrozbou, že ČSSD nebude volit střední vrstva, mladí lidé a elity,“ uvádí Tvrdík, jenž se však cítí za neúspěch spoluzodpovědný. „Odmítám ale tvrzení, že jediným viníkem neúspěchu je volební štáb ČSSD. Možná jsme měli být razantnější v odporu,“ přemítá.