Chodníkový zákon přidělává vrásky obcím, zraněných přibývá

Praha - Takzvaný chodníkový zákon platí v Česku už přes rok. Po víc než 140 letech tak přestalo platit, že se o chodník stará majitel přilehlé nemovitosti. Vlastníkům se ulevilo, starosti ale přibyly městům a obcím, které nezvládají zasněžené a namrzlé plochy upravovat. Kdokoliv se pak na takovém místě zraní, má právo požadovat náhradu škody od správce komunikace. Takových případů přitom neustále přibývá. Městu se často vyplatí se jednoduše připojistit, než investovat do úklidu.

„Není to samozřejmě žádný med, bohužel město ale v tuto chvíli nemá prostředky, aby uklidilo všechny chodníky,“ prohlásil pražský radní Karel Březina (ČSSD) na otázku, jak se mu chodí po pražských chodnících. Právě třeba do pražských ulic se ve středu vydalo chodníky uklízet na třicet zaměstnanců radnice, v Praze 10 je zametali bezdomovci a odsouzení.

„Přístup radnic a obecních úřadů je vesměs negativní. Všemožně se snaží zprostit své povinnosti platit odškodné. Většinou argumentují nějakou sněhovou kalamitou, že obec nemohla uklidit chodník. Bohužel k tomu přispívá i zákon, který říká, že obec si sama může vyhláškou upravit, jakým způsobem bude v zimě udržovat chodníky a komunikace,“ uvedla ve Studiu ČT24 ředitelka Evropského centra odškodného Alice Golová.

Alice Golová doporučuje všem, kteří úraz v důsledku neudržovaného chodníku utrpí, aby se samozřejmě v závislosti na svém zdravotním stavu pokusili obstarat si svědky události, případně vyfotografovat místo i třeba svou obuv. Také přivolat se záchrannou službou i policii, aby celou událost vyšetřila a zaznamenala. „Po návštěvě lékaře by měl poškozený nahlásit úraz na příslušnou radnici či úřad,“ dodává Alice Golová. Zraněných přibývá také díky padajícímu sněhu a ledu ze střech. Za převisy na střechách už ale odpovídají přímo majitelé nemovitostí.

Sníh na chodnících
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24