Klaus podporuje Pospíšila v reformách i propagaci českých potravin

Praha - Prezident Václav Klaus podporuje klíčové reformní kroky ministerstva spravedlnosti. Nový občanský zákoník považuje za nutnost a vítá kroky, které mají zlepšit ekonomické vzdělání soudců a kvalitu posudků soudních znalců. Po dnešní schůzce s prezidentem to novinářům řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). S Klausem se prý domluvil také na tom, že v lednu či v únoru prezident na Hradě přijme nového nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Vzápětí po setkání s ministrem spravedlnosti dorazil za prezidentem ministr zemědělství Ivan Fuksa. Ten po schůzce uvedl, že prezident Klaus podporuje kroky, které mají obyvatele České republiky povzbudit k nákupům tuzemských potravin. Ministr Fuksa přinesl hlavě státu dárkový koš potravin, oceněných v prvním ročníku soutěže o nejlepší regionální potravinu. Klaus s povděkem opáčil otázkou, zda koš obsahuje také pivo. Ministr ho ujistil, že i zlatý mok by měl v koši být, obdržel pak od Klause jeho knihu.

„Klíčové reformní kroky byly prezidentem kvitovány,“ řekl po schůzce Pospíšil. Klaus prý mimo jiné upozornil na to, že soudci často rozhodují o složitých ekonomických otázkách, které nemohou obsáhnout jen právnickým vzděláním. Pospíšil Klause ubezpečil, že chystá pro soudce speciální ekonomické kurzy v rámci Justiční akademie. Určeny mají být soudcům, kteří často soudí hospodářskou kriminalitu.

Pospíšil novinářům řekl, že se s Klausem domluvil také na jmenování nových soudců. „Nedojde ale k nárůstu, jen doplnění míst, která se uvolnila odchody soudců,“ řekl. O jmenování nového místopředsedy Nejvyššího soudu, který nahradí odcházejícího Pavla Kučeru, Pospíšil podle svých slov hovořil s prezidentem jen obecně. V této věci prý zcela respektuje volbu prezidenta. „Podle mě by to neměl být čistý akademik, ale ani člověk, který je úplně neznámý,“ řekl.

Podle ministra Fuksy prezident již před 20 lety na dotaz, jak mohou lidé pomoci domácí ekonomice, dával jednoduchý příklad: „Jezte české jogurty.“ Klaus si podle ministra i dnes za platností této vize stojí, Češi prý mohou české zemědělce podpořit právě tím, že budou jíst tuzemské potraviny.

Fuksa se s Klausem shodl na dorovnávání dotací vůči zemím EU

Fuksa s prezidentem známým svými liberálními ekonomickými názory diskutoval také o budoucnosti společné zemědělské politiky Evropské unie. „Shodli jsme se na tom, že z pohledu makroekonomického v rámci České republiky je ten dotační systém neefektivní a degenerující,“ řekl ministr. Jelikož však při existenci společného unijního trhu farmáři či výrobci potravin z Rakouska či Německa pobírají na dotacích stále více peněz než jejich čeští kolegové, jsou podle Fuksy i Klause dotace oprávněné.

Je třeba srovnat dotace na spravedlivé podmínky po roce 2013 a usilovat o to, aby české zemědělství bylo vůči evropským sousedům konkurenceschopnější, shodli se Klaus a Fuksa. Tento požadavek je také obsažen ve stanovisku České republiky k budoucí podobě společné zemědělské politiky, na němž se shodly všechny významné organizace v odvětví a které nedávno schválila také vláda, připomněl Fuksa.

Ivan Fuksa
Ivan Fuksa