Belgičtí pijani nenastartují svá auta

Brusel – Belgičtí řidiči, kteří usednou za volant opilí a přistihne je policie, podruhé už pod vlivem alkoholu svůj vůz nenastartují. Soud jim totiž může nařídit nosit tzv. alcolock – zařízení, které dokáže testovat střízlivost řidiče a je spojeno se startovacím systémem vozu. Pokud řidiči naměří víc, než kolik je povoleno, neumožní mu s autem odjet. Používání alcolocku umožňuje nový silniční zákon, který dnes vstoupil v platnost.

Přístroj znemožňující řidičům přistiženým při řízení pod vlivem alkoholu nastartovat auto se dosud používal ze zemí EU pouze ve Finsku. Po jeho zavedení v Belgii je možné, že se začne šířit i do dalších států. „Řada zemí bude sledovat belgickou zkušenost s přijetím tohoto nového zákona,“ podotkl výkonný ředitel Evropské rady pro bezpečnost silničního provozu (ETSC) Antonio Avenoso.

Postupné zavádění alcolocků by podle ředitele ETSC bylo vhodné a mohlo by snížit počet nehod včetně těch smrtelných. Avenoso dokonce přišel s tím, že by alcolocky nebyly povinné pouze pro běžné řidiče porušující pravidla, ale i pro profesionální řidiče kamionů či prostředků hromadné dopravy.

Zařízení má rozměry běžného mobilu, je připojeno drátem k palubní desce. Nahoře má hadičku připomínající anténu. Řidič bude muset do hadičky dýchnout, potom přístroj rozhodne, zda umožní nastartovat motor. Po 15 minutách bude nutné test zopakovat. Řidič navíc bude muset s přístrojem a daty, která zaznamenává, jezdit na kontrolu.

Řidiči, kteří budou přistiženi, když pojedou s více než povolenými 0,5 promile v krvi, nebudou dostávat alcolock automaticky. O jeho použití rozhodne soudce. Nařídit jeho využití bude moci „alkoholovým recidivistům“ – řidičům opakovaně chyceným s nepovoleným množstvím alkoholu v krvi během řízení. Použít ho může i u těch, u nichž půjde o první podobný přečin, pokud budou chyceni s více než 0,8 promile. Použití přístroje bude pro řidiče znamenat i finanční postih, za jeho instalaci a používání bude muset zaplatit asi dva tisíce eur ročně.