Senát souhlasil se zákazem laserů v okolí letišť

Praha - Senát schválil novelu zákona o civilním letectví, která má zvýšit ochranu letadel před útoky laserovými zařízeními. V okolí letišť vzniknou ochranná pásma, ve kterých bude používání laserových zařízení zakázáno. Za porušení zákazu bude hrozit pokuta až pět milionů korun. Na laserové útoky si stěžovali piloti - neznámí pachatelé je prý oslňují při vzletech a přistání na letištích. Pokud novelu podepíše i prezident, bude platit od února příštího roku.

Jak velké bude ochranné pásmo, musí určit Úřad pro civilní letectví. Ochranné zóny existují v okolí letišť už teď, podle autorů novely je však nezbytné vytvořit samostatné ochranné pásmo i pro používání laserů, protože český právní řád laserové útoky nijak nepostihuje.

Někteří senátoři také argumentovali tím, že není pro tuto problematiku třeba přijímat speciální zákon, protože pachatelé mohou být potrestáni za obecné ohrožení. Autor návrhu, poslanec Jan Husák (TOP 09), ale vysvětloval, že za obecné ohrožení lze pachatele potrestat, až když svůj čin dokončí. Není to ale možné v případě, kdy se někdo pouze snaží ohrozit letecký provoz.

Útoky na letouny u ruzyňského letiště se podle ředitele Úřadu pro civilní letectví Josefa Rady rozmohly koncem loňského roku. Bylo jich údajně sedm, naštěstí žádný z nich nevedl k nebezpečné události. Podle Technické komise CZALPA ČSA je útok laserem na přistávající letadlo velmi vážným ohrožením bezpečnosti. V lepším případě zásah laserem do oka pilota vyřadí na několik vteřin z činnosti. V horším případě může laser způsobit trvalé poškození zraku.  Podobné útoky zaznamenali v minulosti i v zahraničí, například v Německu, Velké Británii nebo USA. Tyto země následně provedly změny zákonů, které tyto útoky staví mimo zákon a definují je jako závažný trestný čin.