Desátý prosinec je dnem lidských práv

Praha – Dnešní den, tedy 10. prosinec, je už od roku 1950 dnem lidských práv. Letošní ročník věnovala OSN těm, kdo za ně bojují a sami sebe tak vystavují rizikům útlaku. Češi si ho připomenou hned několika demonstracemi. Hned dvě z nich obrátí svou pozornost na čínského disidenta Lio Siao-poa, kterému bylo odepřeno dnešní převzetí Nobelovy ceny míru.

Utlačování lidských práv je denní realitou života po celém světě. Svůj nesouhlas s tím se rozhodlo během dneška vyslovit hned několik organizací v řadě měst republiky. Upozornit na porušování lidských práv v Číně chce organizace Amnesty International. Její zástupci budou před budovou čínského velvyslanectví v Praze symbolicky posílat gratulace Číně k tomu, že její občan získal Nobelovu cenu za mír. Liou Siao-po byl loni odsouzen k 11 letům vězení za sepsání výzvy Charta 08 vybízející k demokratizaci země.

V Praze se také sejdou lidé z Kostelce nad Orlicí, aby společně protestovali proti porušování práv kurdských žadatelů o mezinárodní ochranu v tamním uprchlickém táboře. Jedna demonstrace se ale bude věnovat i domácímu tématu, a to spravedlnosti střídavé péče rozvedených rodičů.