Dopravu komplikují sněhové jazyky, příbývá nehod

Praha - Na našem území se místy vyskytují sněhové přeháňky, o víkendu se očekává další sněžení a teploty pak zůstanou po bodem mrazu. Silný nárazový vítr tvoří na některých silnicích sněhové jazyky a závěje. Špatně sjízdné jsou silnice především ve vyšších polohách, na Vysočině nebo v Libereckém kraji přibývá nehod, na Jihlavsku se převrátil i autobus. Přes den se havárie nevyhýbaly ani nejdůležitějším tahům, hromadná nehoda celé dopoledne blokovala dálnici D5, jeden člověk ji nepřežil. Provoz na silnicích zpomalují také uvízlé kamiony, stojí tak například hlavní silnice u Ostrova nad Oslavou na Vysočině, kamion uvázl i ve středočeských Hostomicích. Sníh dělá problémy i na železnici, jsou třeba zaváté výhybky ve stanici Poříčany. Podrobnosti ke sjízdnosti silnic a dálnic naleznete zde, mimořádnosti na železnici naleznete zde.

V Libereckém kraji stále sněží, silničáři především na Českolipsku a Frýdlantsku upozorňují na sněhové jazyky a závěje. Silnice v regionu jsou ale vesměs sjízdné, už se podařilo vyprostit všechny kamiony, které během dne zapadly. Dva ráno uvízly v Jablonci a blokovaly příjezd od Turnova, další kamion zcela uzavřel silnici mezi Oldřichovem v Hájích a Raspenavou na Liberecku, policie musela odklánět dopravu přes Frýdlant. Zapadlé kamiony blokovaly také silnice u obce Noviny pod Ralskem nebo v Jablonném v Podještědí. Auta bez zimní výbavy by na silnice vůbec vyjíždět neměla. Do hor doporučují silničáři přibalit sněhové řetězy.

Sněží také na Vysočině, vozovky jsou kluzké, zaváté a přibývá dopravních nehod. Hasiči zasahovali odpoledne a vpodvečer u několika desítek nehod, u Polné havaroval i autobus na lince z Jihlavy do Žďáru nad Sázavou, spadl do příkopu. Nikdo se při nehodě nezranil. Ve vozidle bylo 40 cestujících, z nich 15 museli vyprostit hasiči. V sousedním Jihomoravském kraji zase havaroval u Sebranic kamion, a zastavil tak dopravu na státní silnici z Brna do Svitav.

Silný vítr, mráz a sněhové bariéry komplikují sjízdnost silnic na jihu Čech. Po vydatném nočním sněžení začalo foukat, sněhové jazyky vítr vytváří na Šumavě, ale i na vozovkách na Táborsku, Jindřichohradecku a Písecku. Cestáři silnice uklízejí a sypou. Silničáři varují i řidiče v Pardubickém kraji, kde se tvoří od středních poloh sněhové jazyky a závěje. Pozor by si měli dávat v regionu Lanškrouna, Hlinska, Poličky a Žamberka. Na sněhové jazyky upozorňují silničáři i v sousedním Královéhradeckém kraji.

V Karlovarském kraji přestalo sněžit a fouká pouze na horách. Všechny silnice jsou sjízdné, horské komunikace jsou ovšem pokryté sněhem.

Počasí během dne

Proměnlivá oblačnost, na horách místy, jinde jen ojediněle sněhové přeháňky. Večer v Čechách od západu zataženo. Nejvyšší teploty -5 až -1 °C, v 1000 m na horách kolem -7 °C. Čerstvý severozápadní až západní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, bude odpoledne a večer přechodně slábnout.

/*json*/{"map":{"lat":49.722703590178,"lng":12.738647460938,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":49.71693244645,"lng":12.713584899902,"type":"2","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Z nejhoršího venku je Plzeňský kraj, kde byla celé dopoledne uzavřena pražsko-rozvadovská dálnice. Nehoda tří osobních a jednoho nákladního auta uzavřela dnes od dopoledne dálnici D5 na 134. kilometru ve směru na Rozvadov. Jeden řidič byl při havárii těžce zraněn a svým zraněním posléze podlehl, uvedla krajská policejní mluvčí Hana Jehlíková. Tragickou nehodu způsobily dvě nezávislé srážky najednou. Po první nehodě dvou aut šel jeden z řidičů označit místo trojúhelníkem. Buď kvůli velké mlze, nebo vinou šoku po nehodě šel prostředkem dálnice. V tom okamžiku ho srazilo další auto. V době havárie byla na D5 velmi špatná viditelnost. Dálnice tam byla uzavřena mezi 128. až 136. kilometrem, podařilo se ji zprůjezdnit až krátce po druhé hodině. V místě se tvořily dlouhé kolony.

Na rychlostní silnici R35 způsobila problémy nehoda dvou kamionů a osobního vozu, která v noci ve směru z Olomouce na Mohelnici u Litovle vozovku zablokovala. Policisté museli dopravu odklánět. Rychlostní silnice byla do půlnoci úplně uzavřená. Hasičům a pracovníkům ŘSD se pak podařilo zprovoznit alespoň jeden pruh. Bez omezení tam začala auta jezdit až dnes krátce po desáté hodině.

Počasí o víkendu

V Česku připadne o víkendu další sníh, na horách až 70 centimetrů. Navíc bude silně foukat a oteplí se, hrozí tak závěje i padání rampouchů.

Regionální vlaky v Ústeckém kraji nejezdily kvůli zaváté trati v úseku Zlonice-Straškov. Provoz se tam podařilo obnovit až kolem jedenácté hodiny.

Z důvodu nepříznivých sněhových podmínek je u všech vlaků na trati Praha Masarykovo nádraží - Poříčany - Nymburk hl. n. nutný přestup ve stanici Poříčany do jiné soupravy. Ve stanici Poříčany jsou zaváté výhybky.