Zloději jmelí ničí lesní porosty

Chrudim - Lesníci začali opět důkladněji hlídat svoje revíry. Nemusejí kontrolovat jen zloděje vánočních stromků, ale množí se také krádeže jmelí. Při jejich získávání totiž zloději poškozují některé stromy tak výrazně, že už se je nepodaří zachránit. V některých případech dokonce neváhají kvůli jmelí skácet celý strom. Pro zloděje to je na první pohled výhodný obchod. V lese trhají ze stromů jmelí, které potom výhodně prodávají na tržnicích. Ovšem oblíbená vánoční dekorace dělá starosti lesníkům.

 

Při šplhání do korun stromu způsobují zloději značné škody. „Trhání jmelí coby symbolu Vánoc je přitom zákonem o lesích zakázané, povolit ho může pouze majitel nebo správce lesa,“ uvedl mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík. O povolení Lesy ČR žádá jen velmi málo zájemců a jen málokdy jim vlastník lesa vyhoví.

Jmelí roste hodně vysoko a je velmi obtížné se k němu dostat. Zloději šplhají do korun stromů bez pořádného vybavení i znalostí. Používají přitom stupačky s kovovými hroty, které stromy nenávratně poškozují. „Stupačky dělají díry do kůry a do lýka. To znamená, že otvírají strom houbovým chorobám,“ uvedl vedoucí odboru ochrany lesa Ladislav Půlpán. Často se tito lidé nezdráhají pokácet celý strom. Na lese je to podle mluvčího Lesů České republiky Zbyňka Boublíka škoda v podstatě nevyčíslitelné hodnoty.

Sběr jmelí je přitom nejen velmi náročný, ale také nebezpečný. Například u Heřmanova Městce při něm zahynul muž, který se neudržel ve větvích stromu. „Před čtyřmi lety mladý muž z dvacetimetrového stromu spadl a byl na místě mrtev,“ upozornil Boublík. Další problém je nicméně v tom, že původ jmelí nikdo nekontroluje. Přestože zlodějům hrozí za krádeže až pětitisícová pokuta, škody napáchané na lese jsou mnohonásobně větší.

Proč si pořizujeme na Vánoce jmelí?

Jmelí je parazitující rostlina, která roste na borovicích, jedlích, akátech nebo topolech. Kulovité trsy mají po obvodu až jeden metr. Rozšiřují ho ptáci pomocí trusu, protože se živí jeho bobulemi. Semena poté vyklíčí a kořeny vrostou pod kůru.

Jmelí hrálo důležitou roli v mytologii starogermánských a některých keltských kmenů. Na Nový rok bylo zvykem, že druidé odřezávali jeho větvičky s pomocí zlatého srpu. Lidé věřili, že takto sebrané jmelí jim pak po celý rok bude nosit štěstí a někteří je nosili zavěšené na krku na ochranu před zlými silami. Odvar ze jmelí se pil mimo jiné na ochranu proti uřknutí a jedům. Některé odvozené zvyky spojené se jmelím přetrvávají v některých částech Evropy až do současnosti. Zelené či pozlacené jmelí se dodnes běžně používá v českých domácnostech jakožto tradiční vánoční ozdoba.

Jmelí
Jmelí