Vánoce by nakonec nemusely být na blátě, oteplí se na Silvestra

Praha - Aktuální předpověď hlásí sněžení a teploty pod nulou, Vánoce by tak nakonec nemusely být na blátě, jak původně meteorologové předpovídali. Oteplení by pak mělo přijít až kolem Silvestra. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by následujících 30 dní mělo být teplotně podprůměrných a srážkově průměrných.

Na období od 20. prosince do Silvestra hlásí meteorologové oblačno až zataženo s občasným sněžením nebo sněhovými přeháňkami, později v nižších polohách srážky dešťové a mrznoucí. Vánoční svátky by tak mohly být bílé, přestože dřívější předpovědi hlásily spíš déšť. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi minus pěti až plus jedním stupněm, v noci pak mezi minus šesti až minus 12 stupni.

V nejbližších dnech budou teploty nad nulou jen výjimečně

Nejchladněji ale bude v příštích deseti dnech, kdy se i nejvyšší odpolední teploty vyšplhají nad nulu jen výjimečně. Přes den bude kolem minus pěti stupňů, později až minus devět stupňů Celsia. Oblačné počasí přinese sníh jen občas, v nížinách budou padat hlavně srážky dešťové. V noci přituhne až na minus sedm, kolem 20. prosince až na minus 14 stupňů. Při vyjasněné obloze může mráz dosáhnout až 20 stupňů pod nulou.

Koncem měsíce však rtuť teploměru vystoupá přes den až k pěti stupňům nad nulou a se zataženou oblohou a deštěm počítají meteorologové i začátkem nového roku. Příliš se neochladí ani v noci, kdy bude mezi nulou a minus šesti stupni.