Soukromé nemocnice ve Středočeském kraji nedostávají žádné dotace

Beroun - Soukromá společnost, která vlastní nemocnice v Berouně a Hořovicích, podala žalobu na Středočeský kraj a stížnost k Evropské komisi. Podle ní jsou soukromé nemocnice znevýhodněny na úkor krajských zařízení jak při získávání přímých dotací od kraje, tak i při rozdělování příspěvků z regionálního operačního programu. Zatímco pět krajských nemocnic se od roku 2007 podělilo už o víc než miliardu korun, do soukromých nemocnic šly z ROPu investice jen v řádu desítek milionů. Způsob rozdělování dotací teď hodlá překontrolovat i ministerstvo pro místní rozvoj.

Za poslední tři roky dostaly krajské nemocnice od svého zřizovatele přes 900 milionů korun. Soukromé nemocnice naopak neobdržely finance žádné. Podle majitele soukromých zdravotnických zařízení je tato zdravotnická politika hejtmana Davida Ratha nespravedlivá a soukromé nemocnice poškozuje. „Pokud kraj dotuje pouze některé provozy, tak tím významně narušuje hospodářskou soutěž a znemožňuje podnikání těm soukromým subjektům,“ uvedl advokát Martin Rotta.

Prostředků je prý omezené množství

David Rath s tímto tvrzením nesouhlasí: „Soukromé nemocnice nemají dostávat dotace z veřejných prostředků ani z daní daňových poplatníků proto, že generují zisky pro svého majitele.“ Podle ředitele Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Tomáše Novotného je těchto prostředků omezené množství: „My je musíme dávat na zařízení, která představují páteřní síť a která mají největší přínosy pro občany Středočeského kraje.“

Majitel soukromých nemocnic se nicméně domnívá, že dochází k diskriminaci těchto objektů. Soukromé nemocnice totiž nemají nárok přihlásit se do výzev, které vypisuje regionální rada. Z tohoto důvodu se majitel nemocnic rozhodl podat na Středočeský kraj žalobu. Se stížností se obrátil i na Evropskou komisi, a to kvůli dotacím z regionálního operačního programu. „Všechny nemocnice poskytují stejnou veřejnou službu za stejných podmínek, tudíž by měly mít i stejné podmínky pro to, aby mohly získat podporu,“ domnívá se Rotta.

Dotace z ROP pro Střední Čechy
Dotace z ROP pro Střední Čechy