Bývalému řediteli liberecké policie hrozí až osm let vězení

Liberec – U libereckého okresního soudu vypovídali regionální politici ČSSD včetně europoslance Roberta Duška v kauze bývalého ředitele tamní policie Miroslava Dvořáka. Z policejních odposlechů vyplynulo, že s obžalovaným udržovali nadstandardní vztahy. Dvořák je přitom souzen kvůli zneužití pravomoci a dalším trestným činům. Hrozí mu až osm let vězení.

Krajský radní pro dopravu Martin Sepp projel na Silvestra 2008 Arnolticemi na Frýdlantsku rychlostí 109 km/h. Změřili ho policisti a dál se verze tohoto příběhu liší. Z odposlechů plyne, že se radní s policejním ředitelem domlouvali na smazání přestupku:


Dvořák: Hele, nebav se o tom do telefonu, mám to už u sebe, bude to v pořádku, jo?
Sepp: Super, jsi zlato.


Radní Sepp odmítá, že by žádal výhody. Nakonec zaplatil pokutu ve výši osm tisíc korun a přišel o řidičský průkaz. Rozhovor je podle něj vytržený z kontextu. Šlo prý o rozhovor týkající se soukromé akce.

Dvořákovi volal i krajský předseda sociálních demokratů a europoslanec Robert Dušek. Před volbou krajské rady v listopadu 2008 zjišťoval u policejního šéfa, jestli kriminalisti na Seppa nevedou nové trestní stíhání. Teď se hájí, že jen v časové tísni ověřoval fámu.


Dvořák: Já se ti na to podívám, Roberte, a dám ti hned vědět, jo?
Dušek: No, prosím tě, tak to zjisti, ale okamžitě. Jako kdo to dělá, kdo to otevřel nebo co to je.


Robert Dušek uznává, že volat policejnímu řediteli nebylo zcela standardní. Obžaloba viní Dvořáka také za to, že žádal úplatek, zkresloval údaje o hospodaření a zneužíval pravomocí i policejních aut a pracovníků pro soukromé účely. Dvořák podal na obranu 80 trestních oznámení. Říká, že vše je evidováno v účtech.

Kromě Miroslava Dvořáka čelí obžalobě i dvě civilní osoby a tři bývalí policejní důstojníci – šéf dopravní policie Miroslav Valášek a kriminalisté Miroslav Kučera a Josef Šůma. Líčení bude pokračovat v únoru příštího roku.