Kvůli vyrovnání státu s církvemi vzniknou příští rok vyjednávací týmy

Praha – Podle pražského arcibiskupa Dominika Duky vzniknou na začátku nového roku vyjednávací týmy, které připraví návrh na dokončení majetkového vyrovnání státu s církvemi. Shodli se na tom církevní zástupci na večerní schůzce s premiérem Petrem Nečasem. O konkrétní podobě návrhu, který by dlouho odkládanou otázku navrácení církevního majetku vyřešil, prý zástupci církví s Nečasem zatím nejednali. Stát i církve se podle něj musí snažit o širokou dohodu a obě strany musí být připraveny ke kompromisu.

„Ten náš závěr je asi takový, že po Novém roce by mělo dojít k takovému rozhodnutí se, že je potřeba tyto věci vyřešit, protože to není jen záležitost církví, ale takzvané blokační paragrafy znemožňují i rozvoj měst a obcí,“ řekl Duka po schůzce, které se zúčastnil předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml a tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus. Nečas se k jednání nevyjádřil.

Konkrétně by se podle Duky začátkem roku měli vybrat vyjednavači. „Poněvadž se změnilo koaliční složení vlády, změnili se i někteří lidé ve vedení církví,“ dodal. „My vycházíme z toho, že ze šetření parlamentní komise vyplynuly určité deadlines (konečné termíny - pozn. red.), ze kterých se musí vycházet, a pak už je to otázka dalšího jednání,“ řekl Duka.

Katolická církev je podle něj s ostatními církvemi domluvena, že je třeba znovu vycházet ze široké dohody o otázce církevního majetku. „Neznamená to, že chceme připravit státní rozpočet o další peníze, o to zde nejde, jde tady o takovéto dořešení těchto věcí, kde se oboustranně přistoupí ke kompromisu,“ řekl.