ČSSD bude bez ústředního tajemníka, Starec nominaci odmítl

Praha - Martin Starec dnes na Ústředním výkonném výboru ČSSD odmítl nominaci na ústředního tajemníka. Starce prosazoval úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, křídlo kolem jeho soupeře jihomoravského hejtmana Michala Haška bylo proti. Podle jednoho z účastníků jednání Starec řekl, že nechce, aby volba stranu rozdělovala. ČSSD tak bude bez ústředního tajemníka zřejmě asi až do březnového sjezdu.

Právě před tímto volební sjezdem v sociální demokracii zuří boj o moc mezi dvěma nejvážnějšími kandidáty na předsedu, Sobotkou a Haškem. Na pátečním předsednictvu se podařilo Sobotkovi prosadit nominaci Starce až napodruhé a podle některých informací bylo jednání velice bouřlivé. Server iDnes.cz napsal, že středočeský hejtman David Rath, který patří do křídla Bohuslava Sobotky, nazval místopředsedu strany Milana Urbana z Haškova konkurenčního tábora, hajzlem.

„Myslím si, že to neznamená destabilizaci strany, znamená to více práce pro úřadujícího předsedu,“ řekl dnes novinářům Sobotka. Právě na něj nyní přecházejí kompetence úředního tajemníka. Starec by se měl podle Sobotky o funkci ucházet na březnovém sjezdu sociálních demokratů nebo po něm. „Chce silnější mandát, než je mandát ústředního výkonného výboru,“ uvedl úřadující předseda ČSSD. Pokud by byl Starec zvolen, jeho hlavním úkolem by byly úspory výdajů ČSSD.

Výkonný výbor sociálních demokratů dnes podle Sobotky také přijal usnesení, ve kterém vyzval vládu, aby se urychleně začala zabývat řešením situace ve zdravotnictví. Úřadující předseda strany chce také příští týden požádat premiéra Petra Nečase (ODS) o schůzku, na které by mu předložil pětibodový plán ČSSD jak získat peníze pro nemocnice. Nemocniční lékaři nyní koordinovaně podávají výpovědi, požadují vyšší mzdy. „V důsledku poklesu objemu prostředků, které vláda dává do zdravotního systému, a v důsledku avizovaného masového odchodu lékařů z nemocnic nastává velmi kritická situace,“ prohlásil Sobotka. Podle návrhu sociálních demokratů by například pojišťovny měly více platit za státní pojištěnce, více peněz hradit nemocnicím a snížit provozní náklady. Výhledově by se měly státní pojišťovny sloučit.

ČSSD zároveň podle Sobotky plánuje požádat v úterý sněmovnu, aby na jednání zařadila mimořádný bod, ve kterém bude premiér Nečas nebo ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) informovat o reakci vlády na současnou situaci.

ÚVV ČSSD se dnes zabýval také návrhem rozpočtu strany pro příští rok, který schválil. „Zahrnuje několik úsporných opatření tak, aby bylo zajištěno splacení současných závazků ČSSD a bylo zachováno vyrovnané hospodaření strany,“ uvedl Ayrer.