Do ledové Jihlavy dnes vlezlo 11 otužilců

Třebíč - V ledové vodě řeky Jihlavy v Třebíči se dnes koupalo 11 otužilců. Sledovaly je asi tři stovky lidí. Aby si otužilci mohli zaplavat, museli organizátoři už v pátek pro ně vysekat v ledu otvor, jakýsi bazén. Do rána se na vodě vytvořila ledová krusta, kterou museli znovu rozbořit.

Akci pořádala třebíčská odnož pražského Klubu ledních medvědů. „Po 40 letech se snažíme obnovit tradici otužování ve městě,“ uvedl pořadatel Zdeněk Mikoláš. Rádi by prostřednictvím této akce získali nové zájemce o otužování. S propagací této aktivity dnes organizátorům pomáhali dva čeští pokořitelé kanálu La Manche Richard Blatný a Dana Zbořilová. Spolu s nimi do ledové řeky vlezlo dalších devět plavců.

Voda měla půl stupně Celsia, to je podle otužilců ta nejhorší teplota. Běžně se ale v tak studené vodě podle Mikoláše nekoupou. „Pro lidi, kteří trénují, není takhle studená voda problém. Nám šlo ale o to ukázat, že takové koupání zdraví neuškodí a má smysl se otužovat,“ poznamenal Mikoláš. Bez problémů se podle něj dá koupat ve vodě od deseti stupňů Celsia, v přírodě se tak dá plavat od jara do podzimu, doplnil.

Mikoláš sám se otužuje. Sice nevěří tomu, že by se mu díky tomu vyhnulo běžné nachlazení nebo angína, ale organismus otužilce se ale s takovými chorobami vypořádá lépe než organismus ostatních lidí, poznamenal.

Kromě plavání otužilců lidé viděli i to, jak je možné dostat se ze situace, kdy se pod nimi proboří led.