Zdravotnictví a důchody – témata pro Věci veřejné

Praha – Druhým dnem dnes pokračuje ideová konference Věcí veřejných. Delegáti nejmenší vládní strany mají na programu témata jako důchodová a zdravotní reforma a na přetřes přijde také sociální politika státu. Na závěr pak budou VV schvalovat usnesení ke změnám v systému vyplácení penzí. Dopolední část konference bude ale stejně jako včera probíhat za zavřenými dveřmi.

Dnešní diskuse by se měla točit hlavně kolem strategie vůči koalici. Ve straně sílí hlasy, aby více prosazovala svůj pohled na programové záležitosti. „Máme jenom příští rok na to, abychom se postavili čelem k těm klíčovým reformám, jako je důchodová a zdravotnická. Nesmíme se toho bát,“ zdůraznila po prvním dni sjezdu předsedkyně poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí.

Právě důchodová a zdravotnická reforma budou hlavním tématem dnešní diskuse. Mezi straníky se mluví o větší sociální citlivosti. Místo škrtů chtějí VV získat víc peněz na podporu lidem, kteří ji potřebují. „Základní logika je zachovat množství finančních prostředků, které jdou na důchody. Všechno ostatní chápejme jako proměnné,“ vysvětlil ministr dopravy Vít Bárta, který se včera vzdal funkce volebního manažera Věcí veřejných.

Radek John:

„Teď přicházejí na pořad naše body, teď jsme sebevědomě zavázáni prosazovat body, kvůli kterým jsme šli do koalice.“

Všudypřítomným tématem sobotní první poloviny sjezdu byl boj proti korupci. Věci veřejné pohrozily, že by mohly opustit koaliční kabinet s ODS a TOP 09 v případě, že by její ministři neprosadili do konce příštího roku ve vládě protikorupční strategii. Soupis opatření přinese kabinetu předseda VV Radek John v polovině prosince. Podle Kočí, která je předkladatelkou usnesení, se podle těchto opatření budou upravovat některé zákony. Právě tyto předlohy by měly být schváleny vládou do konce roku 2011.

Straníci včera také podpořili Johnovu snahu vyměnit policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Část konference se zaměřila na vnitřní záležitosti VV, které po úspěchu v jarních sněmovních volbách zcela propadly v podzimních senátních a komunálních volbách. Do konce ledna vznikne stranická pracovní skupina, která má vybudovat regionální strukturu VV.