Řidiče trápí zima - opět nás čeká mráz, bude až minus 20 a napadne i sníh

Praha – V kalendáři ještě podzim, venku je ale zima se vším, co k ní patří. Nejvíce ji pociťují na silnicích. Na Ústecku a Pardubicku namrzalo a klouzalo se také na D1 u Jihlavy. Silný vítr a návěje pak trápily Krušné hory a v bílé pasti tam uvízly desítky aut. Místy řidiči neviděli dál než dva metry před auto. V okolí bývalého hraničního přechodu Boží Dar - Oberwiesenthall se nárazově tvořily kolony čekajících aut. Do problémů se dostávali řidiči téměř na všech silnicích v okolí Klínovce. Situaci podle policistů komplikovali sami řidiči. Většina z nich ignorovala doporučení silničářů a po horách jezdila bez sněhových řetězů.

Po víkendové oblevě Česko opět zasáhne mráz. Meteorologové proto varují: Tající sníh se na mnoha místech přemění v ledovku. Na tu by si měli dát řidiči pozor zejména na Chomutovsku, Prostějovsku a v Libereckém kraji. Na Zlínsku a Vsetínsku je na některých silnicích rozbředlý sníh. Kvůli ostrému větru a sněžení se navíc budou v celé zemi tvořit sněhové jazyky a závěje. Do pondělního rána napadne jeden až pět centimetrů sněhu, na horách pět až dvacet centimetrů. Řidiči by měli omezit jízdy nebo být alespoň velmi obezřetní. 

Lyžovalo se, kde se dalo

Lyžařská střediska, která byla o víkendu v provozu, navštívily tisíce lidí. Například na sjezdovkách ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku se o víkendu vystřídalo na 5000 lidí. Naopak do Říček v Orlických horách na Rychnovsku přijela jen necelá tisícovka lyžařů. Důvodem bylo údajně neustálé sněžení a obavy lidí ze špatné sjízdnosti silnic. 


0Na Šumavě i v Krušných horách napadlo o víkendu několik desítek centimetrů sněhu. V Krušných horách lyžování ale znepříjemňoval silný vítr, kvůli kterému se tam neupravovaly běžecké stopy. Na Šumavě měli běžkaři o poznání lepší podmínky. Stopy jsou tam upravené, po sněžení jsou ale zafoukané čerstvým sněhem. Zhruba tisícovka lyžařů pak každý víkendový den byla na železnorudském Špičáku. 

Počasí nebylo ideální ani na jihu Čech, kde většinou sněžilo a foukal vítr. Vleky bez front a upravené sjezdovky si o víkendu na tamních sjezdovkách přesto užilo na 3000 lidí. Upraveny jsou i tratě pro běžkaře. Počasím se nenechali odradit ani lyžaři ve Středočeském kraji, kde dnes pršelo a byla obleva. Na sjezdovkách na Monínci na Příbramsku se o víkendu vystřídalo kolem 2200 lidí a v Chotouni u Prahy i přes déšť lyžovalo asi 1400 návštěvníků.

V Jeseníkách se v sobotu a neděli lyžovalo například ve středisku Karlov, v Branné, na Červenohorském sedle, v Ramzové nebo v Koutech nad Desnou. Kvůli horšímu počasí ale byla návštěvnost slabší než před týdnem. Podprůměrnou návštěvnost hlásí i lyžařské areály v Beskydech, kde po oba víkendové dny hustě sněžilo.

0

Čekají nás teploty až k mínus 20

Kolem tlakové níže se středem nad Polskem do České republiky začíná proudit studený vzduch od severu. V důsledku ochlazování se bude na většině území tvořit náledí, uvedl Český hydrometeorologický ústav. V důsledku čerstvého nárazového větru a sněžení se budou místy tvořit sněhové jazyky, na horách i sněhové závěje. Tvorba sněhových jazyků v menším rozsahu bude pokračovat na území Česka až do středy.

V druhé polovině pracovního týdne ještě přituhne - při zmenšené oblačnosti mohou nejnižší ranní teploty klesat až k 20 stupňům pod nulou. I nadále očekáváme, zejména zpočátku, na většině území občasné sněžení nebo sněhové přeháňky.

Předpověď na pondělí až středu

V pondělí očekáváme proměnlivou - převážně velkou oblačnost, místy sněhové přeháňky, na horách občasné sněžení. Nejvyšší teploty vystoupí na -6 až -2 °C, ranní teploty budou klesat na -8 až -4 °C, při zmenšené oblačnosti k -12 °C.

V úterý bude převážně zataženo, na většině území sněhové přeháňky nebo sněžení. Noční teploty -6 až -10 °C, místy -15 °C. Denní teploty vystoupí na -6 až -2 °C.

Ve středu bude oblačno až zataženo, na celém území s občasným sněžením. Noční teploty se budou pohybovat v intervalu -6 až -10 °C, místy klesnou na -15 °C a denní jen mezi -7 až -3 °C.

0


Vítr bude v první polovině pracovního týdne v nárazech dosahovat rychlosti kolem 70 km/h, takže se budou tvořit sněhové jazyky, od vyšších poloh závěje. Čerstvý vítr bude navíc snižovat naši pocitovou teplotu až o 2 stupně Celsia.

Sněhu bude v horských oblastech i nadále přibývat, lyžařské podmínky bude znepříjemňovat zpočátku týdne čerstvý vítr a postupně nízké teploty, které klesnou v 1000 m na horách i pod minus 10 °C.