Drahé Galileo nás stálo jen jedno euro a hlas pro Itala

Praha - Poté, co se Česká republika stala sídlem navigačního systému Galileo, přichází další úkol - je nutné přestěhovat administrativu systému z Bruselu do Prahy. Akcí se bude nyní zabývat vládní zmocněnec pro navigační systém Galileo Karel Dobeš. Právě on v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce (OVM) řekl, že česká strana se v průběhu jednání zavázala, že pro funkci ředitele podpoří italského kandidáta. Na pořad diskuse, v níž vystoupila i velvyslankyně Česka při EU Milena Vicenová, přišla i kandidatura expremiéra Topolánka na ředitele Mezinárodní energetické agentury (IEA). Přestože se mluvilo o tom, že buď budeme mít Galileo, nebo místo šéfa IEA, Vicenová k tomu pro OVM řekla, že kandidatura Topolánka není ohrožena.

Proč se začíná až nyní? Samotným harmonogram ještě ani nemohl být vypracován, protože agentura GSA nesměla během volby s jednotlivými kandidátskými zeměmi mluvit. Zítra se o tom bude jednat na koordinační radě s ministrem dopravy, kde bude oficiálně představen vyjednávací a organizační tým. Teprve poté se bude jednat s Evropskou komisí a s GSA o harmonogramu přesunu. Je potřeba brát zřetel na to, aby práce samotné GSA nebyla ohrožena. Samotný přesun bude však podle Dobeše velice rychlý a provedený v krátké době během příštího léta, během letních prázdnin.

ČR se zavázala při volbě ředitele GSA podpořit italského kandidáta

„Je však ještě nutné doladit právní záležitosti mezi ČR a GSA a také musí být zvolen nový ředitel,“ vysvětlil Dobeš. Volba se má podle předpokládaných událostí uskutečnit na konci ledna. Dobeš nicméně prozradil, že se česká strana v průběhu jednání, která běží od roku 2006, zavázala k podpoře italského kandidáta, což musí dodržet. Je tedy už teď veřejně jasné, komu dá hlas právě ČR.

„Klíčové bylo druhé pololetí letošního roku, kdy se celé jednání zlomilo ve prospěch ČR. Stalo se tak proto, že celá politická a diplomatická reprezentace táhla za jeden provaz. Zkrátka skvělá společná práce,“ prohlásila Milena Vicenová. Na otázku, zda česká diplomacie výměnou za sídlo GSA v Praze vyměnila kandidaturu Mirka Topolánka na ředitele Mezinárodní energetické agentury, vyhýbavě odpověděla, že tento úspěch neznamená, že bude ČR ve svých ostatních aktivitách omezena. Kandidatura na ředitele této agentury tedy podle Vicenové není ohrožena. „Vždy je však dobré, když se EU shodne na jediném kandidátovi, protože jen tehdy má šanci proti kandidátovi třeba z Japonska,“ dodala.

Silný argument: Pronájem budovy za symbolické 1 euro

Nabídka ČR při vyjednávání byla podle Vicenové velice kvalitní díky samotnému obrazu ČR, jejímu technologickému zázemí, skvělému průmyslu, kvalitní budově nebo třeba vyváženému nájmu. „Kdo usiluje o agenturu takové důležitosti, musí něco nabídnout,“ řekla. Podle Vicenové je proto naprosto normální, že česká strana nabídla pronájem budovy za symbolické 1 euro. „Nyní je hlavní dohlížet nad tím, aby projekt Galileo opravdu dobře probíhal,“ dodala. Provoz budovy bude ale financován z evropských peněz, tedy z financí samotné GSA. „V Bruselu platí 600 tisíc euro ročně pouze jako nájem, k tomu je nutno připočítat ještě náklady na provoz a bezpečnost,“ povysvětlil Karel Dobeš.

Přínosem získání sídla GSA do Prahy budou také pracovní příležitosti pro české občany. Podle Dobeše má v současné době agentura asi padesát stálých zaměstnanců, přičemž se počítá s tím, že zhruba 30 až 40 procent zůstane v Bruselu. „Na tato místa bude nutné dosadit místními pracovníky, kteří se stanou zaměstnanci EU, tudíž o výběrovém řízení budou rozhodovat právě orgány EU,“ řekl. Podle nepodložených odhadů se do budoucna může objem pracovních sil rozšířit až o 120 pracovních míst.

Velvyslankyně ČR při EU Milena Vicenová v OVM 12. 12. 2010
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24