Manažeři H-Systemu dostali devět a osm let vězení

Praha - U pražského městského soudu dnes padl další rozsudek kvůli zkrachovalé společnosti H-System. Za účast na miliardovém podvodu mají jít bývalí vrcholní představitelé vytunelované společnosti H-System Jaroslav Vítek a Jaroslav Eliáš každý na devět let a Ladislav Tůma na osm let do vězení. Trojice už si za miliardový podvod dvakrát vyslechla nepodmíněné tresty. Ty ale pokaždé zrušil Vrchní soud v Praze, a případ tak vrátil na začátek. Po společnosti H-System zůstala tisícovka klientů, kteří zaplatili milionové zálohy na bydlení, ale domu se nedočkali. Lidé přišli minimálně o 980 milionů korun. Rozsudek není pravomocný, obhájci se na místě ihned odvolali. Případ tak bude už potřetí řešit Vrchní soud v Praze.

Trestní senát pod vedením Kamila Kydalky navíc uložil mužům také nahradit škodu části okradených klientů, zbylé poškozené odkázal na občanskoprávní řízení. Každý dostal také zákaz vykonávat funkce statutárních orgánů společností a jakkoli podnikat ve stavebnictví nebo realitách na deset let. Nový trestní zákoník zmírňuje maximální sazbu za podvod z dvanácti na deset let, podle soudce ale vzhledem k rozsahu trestné činnosti a s ohledem na množství podvedených lidí není důvod, aby již uložené tresty zmírňoval. „Nevidím jediný důvod, proč bychom vám měli dávat trest nižší, byť se vám snížila trestní sazba,“ uvedl Kydalka s tím, že někteří bývalí klienti jsou zadlužení dodneška.

Zakladatel společnosti Petr Smetka si zatím jako jediný z vrcholných představitelů H-Systemu odpykává dvanáctiletý trest za podvod. Trojice obviněných se hájila tím, že o financích rozhodoval právě on. Podle soudce ale není pochyb, že „Smetka v tom nemohl být sám“. „Páni obžalovaní, co vám bránilo v tom ty projekty a budovy postavit? Měli jste k dispozici od klientů bezmála miliardu… Já vám řeknu, co vám v tom bránilo – nedostatek financí. A víte proč? Protože jste je okamžitě rozkradli. Ve chvíli, kdy tam klienti peníze dali, tak vy jste je okamžitě převedli jinam,“ promluvil v rámci odůvodnění k obžalovaným.

Právní zástupce Ladislava Tůmy Jaroslav Radil ale vidí vše jinak: „Pokud v této zemi budou rozhodovat soudci, kteří nerespektují zákon, nelze čekat spravedlivý proces.“ Podle soudce ale obžalovaní z titulu svých funkcí věděli, že firma byla předlužená: „Věděli o soustavném odlivu peněz klientů na jiné subjekty i o tom, že nejsou nijak vraceny, popřípadě pouze ve zlomku původních částek. Věděli i o tom, že se na nabízených lokalitách prakticky žádná stavební činnost neprovádí.“ Podle zástupkyně části poškozených klientů Hany Marvanové už čeká na rozhodnutí jen menšina. „Většina ztratila víru, proto by to mělo jednou skončit tak, aby aspoň něco klienti dostali zpátky,“ řekla ČT.


V roce 1993 začala společnost H-System lákat klienty na velmi levné domy. Stačilo zaplatit zálohu a pohádkové bydlení mělo být na dosah. H-System ale nakonec postavil jen 34 domů, milionové zálohy od lidí měli manažeři podle obžaloby investovat do zcela jiných projektů. Kauza se táhne už jedenáct let. Exmanažery společnosti už městský soud dvakrát poslal nepravomocně za mříže, naposledy to bylo na osm, respektive devět let. Případ ale vždy k novému projednání vrátil Vrchní soud v Praze. Spisový materiál ke kauze H-System zabírá celou jednu místnost pražského městského soudu.