Děkujeme, odcházíme - výpovědí je už tisícovka a pojišťovny hrozí

Praha - Autoři výzvy Děkujeme, odcházíme začali objíždět nemocnice v Praze. Snaží se přesvědčit jejich lékaře, aby se připojili k petici a podali na konci roku taky výpovědi. Vrcholí tak celostátní protest, kterým chtějí lékaři přitlačit vládu, aby jim zvedla platy a obecně zlepšila podmínky ve zdravotnictví. Akci, kterou ukončí v pátek, dnes odstartovali v Thomayerově nemocnici, kam na setkání Lékařského odborového klubu - Sdružení českých lékařů (LOK-SČL) přišlo šest desítek lékařů. Na akci mohli podle šéfa LOK-SČL Martina Engela přijít jen ti, kteří zrovna nejsou ve službě. I v krajích chodilo na shromáždění kolem stovky lidí. Engel očekává, že z pražských nemocnic se nakonec pro výpověď rozhodnou „stovky lékařek a lékařů“.

S náborem lékařů pro hromadnou výpověď na konci roku pomohou v hlavním městě přední lékařské kapacity, jako jsou chirurg profesor Pavel Pafko či neurolog profesor Pavel Kalvach. Podle posledních informací zatím výpověď podala tisícovka ze 16 tisíc nespokojených nemocničních doktorů, pracujících po celé republice. Nicméně už teď mezi některými doktory koluje přesvědčení, že v nejhorším mohou vzít výpověď zpátky. Podle serveru iDnes dokonce primáři v jičínské nemocnici vyzvali ředitelku, aby případné navrátilce - když změní názor - zase vzala zpátky.

Jaromír Gajdáček, prezident Asociace zdravotních pojišťoven:

0„Pokud to personální zabezpečení není zajištěno, tak to budeme řešit. Jsem přesvědčen o tom, že je to dobrá příležitost pro to udělat restrukturalizaci lůžkové péče v ČR.“

Video Rozhovor s Pavlem Pafkem
video

Rozhovor s Pavlem Pafkem

Pojišťovny budou reagovat

Reakce pojišťoven na sebe nenechala dlouho čekat. Pojišťovny již totiž hrozí, že zkrátí nebo dokonce zruší smlouvy s nemocnicemi bez lékařů. Podle České lékařské komory se ale jedná o zastrašování doktorů, kteří se účastní protestní akce a hromadně dávají kvůli nízkým platům výpověď. Ministr zdravotnictví Leoš Heger ustoupit nehodlá, tvrdí, že peníze na zvýšení platů nemá, a počítá i s možností, že v březnu zavřou dočasně některé nemocnice oddělení. 

Fakultní Thomayerova nemocnice zatím nepřipravuje krizový plán a počká, až kolik lékařů skutečně výpověď podá. To se dozví 29. prosince, pak má ještě dva měsíce čas na to, aby péči zorganizovalo a léčbu pacientům zajistilo. Na Vysočině podalo výpověď přes 80 procent lékařů, v Novém Městě na Moravě dokonce 90 procent. V hlavním městě je zatím ohlas výzvy slabší. 

Martin Engel

„V nemocnicích se dnes bojuje za prestiž a důstojnost celého lékařského stavu. Porážku si nemůžeme dovolit. Měla by katastrofální následky pro všechny lékaře. Pokud naopak zvítězíme, a já pevně věřím, že to společně dokážeme, netroufnou si již nikdy politici provádět reformy zdravotnictví bez souhlasu lékařů.“

V úterý odpoledne bude shromáždění ve Fakultní nemocnici Motol, ve středu ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, ve čtvrtek ve Fakultní nemocnici Bulovka a v pátek ve Všeobecné fakultní nemocnici.

Počet výpovědí bude znám 20. prosince

Již podané výpovědi se scházejí v právní kanceláři. Kolik lékařů z 16 tisíc skutečně podá výpověď LOK-SČL oznámí 20. prosince. Lékaři žádají až trojnásobek průměrného platu v zemi, nyní mají v průměru 50 000 korun za práci s přesčasy a službami, chtějí ale 70 000 korun základního platu bez služeb a přesčasů. Ve srovnání s ostatními vysokoškoláky jsou na tom mladí lékaři hůř. Obecně průměrná mzda vysokoškoláka do 30 let věku dosahuje čtyř pětin mzdy starších kolegů, u mladých lékařů jen 60 procent. 


Mladí lékaři, které v tuzemsku většinou ještě neváže rodina, chtějí odejít do zahraničí. Jazykové školy hlásí o třetinu vyšší zájem lékařů o pokročilou zkoušku z němčiny. Velký ohlas měl také nedávný job veletrh, který nabízel práci na klinikách v Německu a Rakousku. Podle LOK-SČL ale většina lékařů chce zůstat v Česku, výpovědi mají jen dotlačit politiky, aby výdaje na zdravotnictví stouply a přesměrovaly se tak, aby zbylo víc na platy. 


Černobílá sanitka s mottem – Náš exodus, Váš exitus – už projela všechny kraje kromě Prahy. Lékaři především požadují zvýšení základního platu až na trojnásobek průměrné mzdy, tedy asi na 70 tisíc bez přesčasů. Jinak hrozí hromadným odchodem.

První výpovědi začali lékaři podávat už na konci listopadu. „Jsou to lékaři, kteří pracují v nemocnicích pět až deset let, ale i starší,“ řekl lékař Peter Ovaz. „Nevíme, v jakém rozsahu ani v jakých oborech případné odchody budou,“ dodal Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní.

Pavel Pafko, chirurg, 1. LF UK:

„Požadavek na zvýšení mezd je naprosto oprávněný, nezpochybňuje ho ani ministr zdravotnictví. Česká republika dává na zdravotnictví 7,1 procenta HDP, západoevropské země, jejichž systém kopírujeme, dávají procent deset. Prostředků je tu málo.“

Ministr zdravotnictví Leoš Heger stále věří, že počet lékařů, kteří odejdou z nemocnic, jejich provoz neohrozí. Počítá, že jich odpadnou dva až tři tisíce. Větší počet ale může skončit zavíráním některých oddělení nebo i celých zařízení.