Omluva za karikaturu Březiny platí, rozhodl Ústavní soud

Brno – Ústavní soud definitivně potvrdil rozsudek, podle kterého se musel vydavatel časopisu Reflex – společnost Ringier ČR – omluvit bývalému ministrovi a politikovi ČSSD Karlu Březinovi. Důvodem byla provokativní karikatura nahého Březiny v komiksu Zelený Raoul. Ústavní soud se případem zabýval od roku 2003 a nakonec stížnost Ringieru odmítl pro zjevnou neopodstatněnost. Podle ústavních soudců se už předešlé soudy důkladně zabývaly okolnostmi sporu případu a správně rozhodly, že karikatura přesáhla přípustnou intenzitu kritiky.

„Soudy se zabývaly intenzitou projevu jak s přihlédnutím ke specifikám kritiky a karikatury, tak s přihlédnutím k osobě, vůči níž projev směřoval, tedy politikovi, který sám určité stránky svého soukromého života veřejně prezentoval,“ uvedla v rozhodnutí soudkyně, zpravodajka Dagmar Lastovecká. Zároveň však v odůvodnění podotkla, že se Ústavní soud neztotožnil se všemi argumenty rozsudku. Porušení základních práv ale nezjistil.   

Soudy Březinovi přiznaly nárok na omluvu, její znění ale zkrátily a pozměnily oproti požadovanému textu. Z původního návrhu omluvy zůstal jen stručný odkaz na žalovaný komiks, přiznání viny a věta: „Za neoprávněný zásah se mu omlouváme.“   

Reflex zobrazil nahého ministra Březinu v době, kdy se v médiích hodně psalo o jeho vztahu se spisovatelkou Bárou Nesvadbovou. Březinovy obrázky ve společnosti nahých mužů i žen doprovázely vulgární nápisy. Časopis se bránil tvrzením, že komiks nelze brát podobně vážně jako zpravodajský text. Dílo prý karikovalo mediální obraz Březiny jako playboye. 

Z podobných důvodů se nedávno s Ringierem soudila také Petra Paroubková, manželka expremiéra Jiřího Paroubka. Soud však v tomto případě rozhodl, že se vydavatelství za díl komiksu nazvaný Paroubkovy erotické fantazie omlouvat nemusí. Nešlo prý o pornografii, jež by Paroubkovou znevažovala.