John: Přímá volba prezidenta by měla být dvoukolová

Praha - Přímá volba prezidenta by podle ministra vnitra Radka Johna (VV) měla být nejlépe dvoukolová, kdy by do druhého kola postupovali dva nejúspěšnější kandidáti z kola prvního. John to dnes řekl na Žofínském fóru před primátory a starosty českých a moravských měst. Zdůraznil, že má na stole 60 stran věcného záměru nového volebního zákoníku, který kromě přímé volby hlavy státu obsahuje i sjednocení podoby jednotlivých voleb v ČR či zákaz rozdělování Prahy na volební obvody. Ke stejnému modelu přímé volby se kloní i zástupci koaličních stran. Do jednání s ČSSD ale nechtějí omezit okruh možných variant.

Návrh rozeslaný do připomínkového řízení obsahuje tři varianty volby, a to jednokolovou, nebo dvoukolovou, ze které postoupí buď dva nejúspěšnější kandidáti, nebo všichni, kteří získají nad 12,5 procenta hlasů. O podobě volby plánuje koalice jednání i s opozičními sociálními demokraty. Bez jejich hlasů totiž nebude mít ústavní většinu potřebnou ke změně zákona.

Přímou volbu hlavy státu chce vládní koalice ODS, TOP 09 a VV prosadit v příštím roce tak, aby zákon začal platit v návaznosti na konec lhůty mandátu nynějšího prezidenta Václava Klause. Nového prezidenta by tak měli voliči vybírat počátkem roku 2013.

Pilotní projekt eletronického hlasování by měl být do roku 2012

Ve věcném záměru nového volebního zákoníku jsou obsaženy i takové nápady jako možnost uložit dopředu před volbami svůj hlas na obecním úřadě či hlasování poštou nebo elektronicky. Podle Johnova náměstka Františka Vavery by měl být pilotní projekt eletronického hlasování připraven pro rok 2012. Vavera také zdůraznil, že připravovaný návrh není nějak převratný: „Nejedná se o žádné novum, nebudeme měnit volební systém, dělat v rámci voleb překotné věci.“


Věcný záměr, který nyní prochází připomínkovým řízením jednotlivých resortů, by měl sjednotit volby do Evropského parlamentu, do obou komor českého parlamentu, tedy do Poslanecké sněmovny a Senátu a také podobu voleb obecních, včetně možné přímé volby starostů v obcích do 1 500 obyvatel. Ministr John připomněl, že nyní mají občané v některých volbách možnost „křížkovat“ kandidáty, v jiných je „kroužkují“ a často jim není jasné, co který z těchto kroků znamená a jakým způsobem nakonec ovlivní podobu dotyčné kandidátní listiny.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK
Autor: Luboš Pavlíček