Do konce listopadu nepřežilo na silnicích 711 lidí

Praha - Od ledna do konce listopadu zemřelo na českých silnicích 711 lidí. To je nejméně od roku 1989 a dokonce třetí nejlepší statistika za posledních třicet let. Ještě méně lidí zahynulo při dopravních nehodách v Česku jen v letech 1986 a 1987. Podle policistů je paradoxně velmi málo smrtelných nehod právě v zimních měsících, kdy kvůli špatnému počasí jezdí řidiči přece jen opatrněji. Do listopadu policie vyšetřovala 68 747 nehod, což je o 876 víc než ve stejném období loni.

Z celkového počtu dopravních nehod bylo 4 671 zaviněno pod vlivem alkoholu. Při těchto nehodách zemřelo 100 osob. Při nehodách zemřelo i 134 chodců, z toho 34 jen za měsíc listopad. Policisté očekávají, že negativní vývoj v této oblasti bude možná pokračovat i v prosinci. Do dnešního dne zemřelo podle předběžných údajů již 9 chodců. Chodci se často v zimním odbobí nesnaží na silnicích zviditelnit.

Policisté celkem řešili také 501 134 přestupků řidičů motorových vozidel a 15 255 přestupků ostatních účastníků silničního provozu. Vysoký nárůst byl zaznamenán v oblasti technického stavu vozidel, ale i v souvislosti s chodci. 

Ze statistik dále vyplývá, že řidiči často jezdí pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek. Do konce listopadu bylo přistiženo 12 646 řidičů pod vlivem alkoholu a 1 373 pod vlivem jiných návykových látek. „Zatím neplánujeme omezení opatření zavedeného na začátku roku 2010, na základě kterého policisté provádějí dechovou zkoušku v rámci každé základní kontroly. Daleko četnější kontroly mohou řidiči v následujícím roce navíc očekávat také v souvislosti s drogami,“ uvedl ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

Tržil také upozornil na hlavní příčiny dopravních nehod, které jsou typické pro předvánoční období a konec roku. Kromě obvyklých příčin navazujících na zhoršené povětrnostní podmínky zmínil možnost vzniku kolon a nepřehledné dopravní situace v okolí nákupních center. Zároveň připomněl, že je nutné věnovat velkou pozornost provozu na parkovištích, kde je často opomíjena přednost zprava. Policisté se podle jeho slov v závěru roku zaměří právě na provoz v blízkosti nákupních center. V souvislosti s předvánočními večírky a oslavami také na alkohol a jiné návykové látky za volantem.

Počty mrtvých na silnicích do 30.11.2010
Zdroj: Policie ČR
Autor: ČT24