ODS a ČSSD neschválily program, jednání pražského zastupitelstva vůbec nezačalo

Praha – Mimořádná schůze pražského zastupitelstva skončila dřív, než pořádně začala. Jednání svolala opoziční TOP 09, která chtěla prosadit zrušení miliardového tendru na přestavbu čističky vod. Opozice chtěla také změnit obsazování lukrativních postů v představenstvu společností tak, aby v nich už neseděli politici, ale odborníci. Sociální a občanští demokraté, kteří mají v zastupitelstvu většinu, ovšem neschválili program, a schůze tak vůbec nezačala.

Diskuse nad návrhem programu trvala déle než hodinu. Podle představitelů koalice TOP 09 nepředložila pro jednání dostatek podkladů. „Za takový materiál k čistírně bych se styděl, jeho předložením bych se nechtěl ztrapňovat,“ řekl například náměstek primátora Karel Březina (ČSSD). TOP 09 také vyčetl, že nerespektuje „sto dnů hájení“. To ale odmítl Zdeněk Tůma (TOP 09). Předložení bodů podle něj není napadáním koalice. „Měli bychom mít všichni zájem, abychom dělali správná rozhodnutí,“ poznamenal. Podrobnější materiály by podle něj měli zpracovat experti.   

Podle TOP 09 se výběrového řízení na přestavbu čistírny nemohli zúčastnit dodavatelé, kteří nabízejí levnější technologická řešení. O mimořádné zastupitelstvo požádali minulý týden, tendr měl totiž původně skončit ve čtvrtek. Vedení města ale termín předkládání nabídek prodloužilo do 28. ledna. Zakázka má předpokládanou hodnotu téměř 6,3 miliardy korun.   

Zastupitelé za TOP 09 také chtěli změnit způsob zastupování města ve společnostech, kde má Praha majetkový podíl. TOP 09 chce, aby v představenstvech těchto společností neseděli politici jako nyní, ale především odborníci a zástupci managementu. Zastupitelé by měli být pouze v dozorčích radách, zároveň by se snížily jejich odměny. Podobný návrh připravuje i nové vedení města. 

Vedení magistrátu se obávalo, že by se mohly opakovat demonstrace proti velké koalici. Budovu dnes proto hlídalo několik desítek strážníků. Uzavřen také byl hlavní vchod do magistrátu. Před budovou byla připravena velkoplošná obrazovka, na které by případně mohli jednání sledovat lidé, kteří by se nevešli na místa pro veřejnost.