Mladík dostal za vraždu taxikáře 17,5 roku vězení

Brno - Brněnský krajský soud dnes poslal dvacetiletého Jakuba Chvátala za vraždu taxikáře v Polné na 17,5 roku do vězení. Muž se v červenci nechal odvézt ze Žďáru nad Sázavou do nedaleké Polné, kde chtěl navštívit pizzerii. Jízda měla stát 500 korun. Když ale přišlo na placení, chtěl utéct. Mezi muži vznikla potyčka, při níž zasadil řidiči nožem 14 bodných ran. Devětapadesátiletý taxikář na místě zemřel. Chvátal mu následně vzal 3 000 korun a mobilní telefon. Mladík byl v minulosti odsouzen za přepadení benzinové pumpy. Celý spor vylíčil soudu se slzami v očích jako nešťastný střet, který neplánoval. Podle soudce Daniela Plška ale šlo o loupežnou vraždu. Soud neuvěřil ani jeho tvrzení, že taxikář zemřel při náhodné potyčce vyvolané tím, že mu nechtěl za svezení zaplatit.

Vražda se stala 8. července večer. Chvátal měl chuť na pizzu, ale do pizzerie ve Žďáru zajít nechtěl, protože by ho tam mohli vidět známí, kteří by to řekli rodině. Tou dobou totiž měl být v Praze, kde měl brigádu. Když zjistil, že mu všechny spoje do Polné ujely, vzal si před železničním nádražím taxi.

Taxikář jej dopravil podle jeho přání do Polné. Mladík uvedl, že chtěl utéct, ale řidič ho chytil. Vznikla potyčka, při níž Chvátal vytáhl nůž. Tvrdí, že řidiče chtěl pouze pořezat na rukou, aby jej taxikář pustil a umožnil mu útěk. Lékaři ale na ostatcích mrtvého řezné rány na rukou nenašli. Smrt způsobila jedna z četných bodných rad, která zasáhla srdce oběti.

Po činu mladík naložil tělo muže do jeho vozu, u něhož předtím odstranil nápis taxi. Odvezl jej do Hrbova na Jihlavsku, kde jej ponechal u rybníka. Auto odstavil v jedné z opuštěných ulic ve Žďáru nad Sázavou. Odnesl si z něj i 3 000 korun a mobilní telefon oběti, který následně za 400 korun prodal kamarádovi.

Ilustrační foto
Ilustrační foto