Dálnici D8 prodlouží nová křižovatka u Lovosic

Lovosice - Na dálnici D8 ode dneška nová křižovatka výrazně ulehčí provozu na jejím konci u Lovosic. Policisté kolem jedné hodiny přestaví dopravní značky a auta budou moci jet kolem Lovosic až k nové křižovatce, uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Nina Ledvinová. Dálnice se tak fakticky prodlouží o tři kilometry. Úsek mezi 45. a 48. kilometrem se kvůli stavbě nové křižovatky a dalšího úseku nepoužívá už od září 2009 a veškerá doprava jezdí přes lovosickou průmyslovou zónu po staré silnici E55. Novou křižovatku budou využívat hlavně řidiči jedoucí od Prahy směrem na Most, Teplice a Ústí nad Labem.

Celou dobu trápí Lovosice a okolí časté dopravní zácpy, které se navíc stále zhoršovaly. Stará silnice od Sířejovic nebyla na takovou zátěž stavěna a během letošního podzimu se na ní udělaly velké díry. Po znovuotevření dálnice je aspoň zčásti spraví stavební firma. „Určitý obnos na to je vyčleněn z rozpočtu na stavbu dálnice,“ uvedl Pavel Lány, který má stavbu dálnice D8 na starosti.

„Křižovatka se otevře zatím jen zčásti, jen ty větve, které umožní nájezd z mostecké silnice na dálnici,“ dodal Lány. Křižovatka je to jediné, co zbylo ohlášeného otevření zbylé části dálnice před koncem tohoto roku. K propojení dvou postavených úseků dálnice D8 stále zbývá 16,5 kilometru přes České Středohoří. V příštím roce by se měl otevřít úsek k Bílince dlouhý zhruba čtyři kilometry. Na dostavbu zbylé části potřebuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) minimálně 30 měsíců za předpokladu, že bude mít všechna potřebná povolení. Některá mu ale stále chybí.

Stavbě brání odvolání ekologických sdružení, především Dětí Země, proti stavebním povolením a výjimkám ze zákona o ochraně přírody. Organizace Děti Země za poslední tři roky podala proti ministerstvu dopravy kvůli stavbě dálnice D8 devět žalob. Soudy už žalobám čtyřikrát vyhověly, píše se na webu organizace. Dvě žaloby pak soudy zamítly.