Kolegium NKÚ mezi sebe nechce člena TOP 09

Praha - Kolegium Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) nesouhlasí s možností, že by jeho řady rozšířil dosavadní ředitel kontrolní sekce úřadu Petr Neuvirt. Vrcholnému orgánu NKÚ vadí, že je Neuvirt spojený se špatným hospodařením NKÚ, a hlavně že je členem TOP 09. TOP 09. Podle Transparency International tak jen pokračuje „nežádoucí politizace úřadu“. O nominaci Petra Neuvirta do kolegia NKÚ má sněmovna hlasovat zítra.

„Pan Neuvirt nemá naši důvěru, protože se jako člen nejužšího vedení spolupodílel na téměř všech kauzách, které panu prezidentovi z hlediska hospodaření NKÚ vytýkáme,“ píše se v dopise části kolegia NKÚ.

O špatném signálu mluví i ředitel Transparency International David Ondračka, podle kterého tak pokračuje politizace úřadu. Ten by přitom měl nezávisle kontrolovat hospodaření státu. „Nové strany, které se do sněmovny dostaly, tam chtějí také mít své lidi. Kolegium je rozparcelováno a působí to dojmem, že si každý hlídá svůj podíl, což je špatně a NKÚ TO samozřejmě ničí,“ uvedl Ondračka.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ovšem snahu strany získat svého člověka v kolegiu NKÚ odmítá. „Je to snaha TOP 09 zvolit někoho, o jehož kompetenci nelze pochybovat. O kompetenci a profesionalitě inženýra Neuvirta pochybovat nelze,“ konstatoval Kalousek.

S návrhem prezidenta NKÚ Františka Dohnala ovšem není spokojený ani kontrolní výbor Sněmovny, který má NKÚ na starosti. „Pan Neuvirt podle mého soudu nepřesvědčil zejména ve vztahu mezi prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu a kolegiem,“ uvedl předseda Kontrolního výboru Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip.

Pokud Poslanecká sněmovna Petra Neuvirta za nového člena kolegia NKÚ nezvolí, musí prezident NKÚ navrhnout nového kandidáta. Může ale i opakovaně navrhnout kandidáta, který neuspěl.