Vláda: Příspěvky na bydlení a výše náhrad za ušlý zisk po úrazu vzrostou

Praha - Příspěvek na bydlení se mnoha lidem od příštího roku zvýší. Rozhodla o tom dnes večer vláda, která schválila nařízení stanovující novou výši nákladů na bydlení. Premiér Nečas také na tiskové konferenci sdělil, že se od ledna 2011 zvýší náhrady za ztrátu na výdělku v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání o 3,9 procenta. Týká se to i náhrady za ztrátu na výdělku při invaliditě a náhrady nákladů na výživu pozůstalých.

„Jsou to všechno údaje, které vycházejí z informací Českého statistického úřadu,“ řekl na tiskové konferenci po zasedání vlády ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Výše normativních nákladů na bydlení, které jsou stanoveny jako průměrné náklady na bydlení podle velikosti obce a počtu členů domácnosti, stoupne ve všech typech bytů. Nebude hrát roli, zda jde o nájemní či družstevní byt, případně byt v osobním vlastnictví. Například u tříčlenné rodiny bydlící v nájemním bytě v malé obci se tak tyto normativní náklady zvýší z 8309 na 8852 korun. U stejně velké rodiny bydlící v Praze jsou tyto náklady nově propočítány na 12.557 korun. Až doposud je to 11.638 korun.

Výše příspěvku na bydlení se přitom určuje jako rozdíl mezi těmito náklady a násobkem příjmu v rodině a koeficientu 0,30. V Praze je výše koeficientu, kterým se příjmy násobí, stanovena na 0,35. Podobně jako normativní náklady na bydlení se navýší i částky nákladů srovnatelných s nájemným a částky, které se započítávají za pevná paliva. MPSV počítá s tím, že si náklady na příspěvek na bydlení vyžádají oproti současnosti navíc 671 milionů korun. Jsou již zahrnuty do výdajů na státní sociální podporu v návrhu státního rozpočtu na rok 2011.

Náhrady za ušlý zisk od ledna o 3,9 procent

Zvýšení náhrad má podle usnesení z roku 2005 být ve stejné výši a ve stejných termínech jako u procentní výměry důchodů. A ty se od počátku ledna zvyšují právě o 3,9 procenta. „V souladu s výše uvedeným usnesením vlády se proto navrhuje, aby o stejné procento a od stejného data byly zvýšeny náhrady za ztrátu na výdělku i náhrady nákladů na výživu pozůstalých podle pracovněprávních i občanskoprávních předpisů,“ uvedlo v předkládací zprávě ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes projednávaný návrh vypracovalo. Návrh se přitom netýká náhrad, na které lidem vznikne nárok od příštího roku.

Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity má podle zákoníku práce dosahovat rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a výdělkem dosahovaným po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání. Pozůstalý dostává, v případě, že jeho živitel zemře následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, náhradu ve výši 50 procent průměrného výdělku zemřelého. Pokud je pozůstalých více, náhrada dosahuje 80 procent tohoto průměrného výdělku. Od částek připadajících na jednotlivé pozůstalé se přitom odečítá důchod přiznaný pozůstalým.