Soud zmírnil recidivistovi výjimečný trest za pokus o vraždu

Olomouc – Vrchní soud v Olomouci zmírnil 47letému Ladislavu Krajčíkovi výjimečný trest za pokus o vraždu syna své známé. Krajský soud v Ostravě Krajčíkovi v říjnu uložil 25 let vězení, vrchní soud ale dnes sazbu o dva roky snížil. Muž byl v minulosti už jednou za vraždu odsouzen. Soudy ho proto trestaly jako zvlášť nebezpečného recidivistu.

Krajčík, který podle odborníků trpí homosexuálním sadismem, spáchal čin krátce před koncem loňského roku ve Studénce na Novojičínsku na silvestrovské oslavě, na kterou byl pozván. Mladého muže kuchyňským nožem pořezal na tváři a na krku. Ten pouze shodou náhod a díky aktivní obraně neskončil s vážnějším zraněním. Právě s ohledem na méně závažné následky vynesl odvolací soud mírnější trest. Podle předsedy soudního senátu Václava Čapky byl původní rozsudek příliš přísný. Krajčík jako recidivista mohl dostat 20 až 25 let vězení a krajský soud trest uložil při horní hranici. „Máme za to, že není nutné na jeho osobu působit tak přísným trestem,“ řekl soudce.   

Krajčíkova obhajoba, že se pouze bránil a nechtěl zabíjet, naopak mladík ho sám udeřil, před soudem neobstála. „V žádném případě se nemůže jednat o jiný trestný čin, jak to uváděl ve svých odvoláních obžalovaný nebo jeho obhájce. Mám tím na mysli opilství či ublížení na zdraví a podobně,“ dodal soudce. 

Krajčík byl v minulosti opakovaně odsouzen za násilné trestné činy a v roce 1994 si vyslechl rozsudek za vraždu. Vězení opustil v roce 2006, z cely ale putoval do psychiatrické léčebny, kde zůstal do února 2008. Na svobodě tak strávil jen necelé dva roky.