Romové požádali Klause, aby o jejich situaci jednal s Nečasem

Praha - Představitelé romských sdružení a organizací, které působí v České republice, dnes požádali prezidenta Václava Klause, aby jim pomohl pohnout vládu k řešení romské problematiky. Premiér Petr Nečas (ODS) prý od svého nástupu do funkce na žádost o schůzku nereagoval a na vládní úrovni jim chybí partner. Po setkání s Klausem to řekli předseda sdružení Dženo Ivan Veselý a předseda sdružení Demokratická aliance Romů Petr Tulia.

„Pan prezident situaci chápe. Chápe, že je těžká, a romské téma chce diskutovat s premiérem Nečasem na pravidelném obědě v lednu,“ řekl Veselý. Klaus podle něj hodlá o postavení Romů diskutovat také s hejtmany. „My jsme premiéra oslovili někdy v létě a dosud nemáme ani odpověď na náš dopis,“ řekl Veselý. Romové chtějí být „aktivní a viditelní“, doplnil Tulia. „Chceme pracovat, nechceme, aby o nás společnost uváděla, že bereme sociální dávky, a měla k nám negativní stanovisko. Abychom mohli odstranit tyto negativní věci, musíme mít ale partnera. To by si vláda měla uvědomit,“ řekl.

Zmocněnec pro lidská práva zatím není, mluví se o Jacques

Nečasův kabinet od odchodu někdejšího ministra Michaela Kocába dosud nevybral nového zmocněnce pro lidská práva. Podle Veselého romské organizace nemají informace o tom, jak chce premiér uspořádat vládní útvar, který má menšiny a lidská práva na starosti. „Nevíme, jak chce to těleso nastavit, tak se nemůžeme bavit o nějaké figuře,“ řekl. Podle dnešního Práva má budoucí koncepci sekce pro lidská práva na Úřadu vlády vypracovat bývalá poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques. Směřovat by podle listu mohla i na místo zmocněnkyně pro lidská práva.

Zástupci romských organizací se podle Veselého s prezidentem shodli na tom, že vládní programy pro pomoc Romům jsou dobře napsány, chybí ale vůle a schopnost je uvést do praxe. „Například ochrana trhu, která měla být, tak není, a v podstatě Romové už jsou vytlačováni i z nekvalifikovaných pracovních míst. Levná síla, nebo, když to trochu přeženu, otroci z východu, vytlačili Romy i z těchto míst,“ řekl Veselý.

V Česku žije kolem 180 tisíc Romů

Podle statistik žije v Česku zhruba 180 000 Romů, asi 1,6 procenta populace. Výsledky nedávného průzkumu agentury STEM ukázaly, že většina Čechů má k Romům velmi špatný vztah, vnímá je jako nepřizpůsobivou skupinu a zdroj kriminality. Romové v Česku mají zkušenost s útoky extremistů. Za loňský žhářský útok na domek Romů ve Vítkově, při němž byla vážně zraněna tehdy ani ne dvouletá holčička, nedávno soud v Ostravě uložil čtveřici extremistů výjimečné tresty vězení. Několik podobných útoků v minulosti skončilo smrtí.

Kateřina Jacques na demonstraci na podporu Tibetu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24