Heger napsal lékařským odborům ostře formulovaný dopis

Praha – Pokud bude muset po odchodu chirurgů a anesteziologů z nemocnic vláda přidávat na operace peníze z rezervních fondů, tak vznikne chaos, který zřetelně zbrzdí reformní kroky. Uvedl to v ostře formulovaném dopise ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), který ho adresoval lékařům z iniciativy „Děkujeme, odcházíme“. Ministr uvedl, že je zdravotnictví podfinancováno dlouhodobě, není ale reálné, že zrovna lékaři dostanou na platech přidáno, když se škrtá v celé veřejné sféře.

„Představa, že k navýšení platů dojde v příštím roce, je v současné situaci naprosto nerealizovatelná a argumenty o zubožení lékařského stavu a požadavky na navýšení platů lékařů jsou mimo realitu. Žádná rozumná vláda nemůže, i kdyby to pokládala za jakkoli potřebné, masivně zvýhodnit lékaře právě v době, kdy krátí veřejné rozpočty a kdy by mohla očekávat vzedmutí nepokojů u dalších profesí,“ uvedl Heger v dopise.   

V případě odchodů lékařů z nejrizikovějších oborů prý vláda vloží peníze do systému v havarijním stavu, podobně jako to dělá například u povodní. Tyto prostředky však podle Hegera zdravotnictví dlouhodobě nezachrání, naopak to prý povede k chaosu, který zbrzdí reformní kroky. 

Odbory prý tlačí na lékaře, kteří se k akci nepřipojili

Ministr se v dopise ostře pustil do představitelů Lékařského odborového svazu i České lékařské komory, kteří se prý nezastaví před ničím. Heger prý zaznamenal výhrůžky těm lékařům, kteří se k nátlakovým akcím připojit nechtěli. Množí se prý zprávy, že jsou tito lékaři v nemocnicích šikanováni: „Signálů je tolik, že to již nelze považovat za ojedinělé zvěsti. Nevím, kolik lékařů je doopravdy ochotno z práce odejít, ze zcela konkrétních údajů však vím, že řada odborářských hrdinů si již zajišťuje práci tam, kde jsou místa tradičně volná, a mnoho z nich se potichu domlouvá se svými řediteli či bezprostředními nadřízenými o tom, že výpovědi, až je skutečně závazně podají, vezmou zpět a práci budou mít dále zajištěnou,“ uvedl ministr. 


V českých nemocnicích pracuje zhruba 16 tisíc lékařů, z toho čtvrtina podepsala prohlášení, že jsou připraveni ke konci roku podat výpověď. Poté by běžela dvouměsíční výpovědní lhůta, lékaři by tak do práce nepřišli 1. března. Nejvíc postižený je kraj Vysočina, kde prohlášení podepsalo 80 procent lékařů, v Novém Městě na Moravě pak dokonce 90 procent. Jejich výpovědi zatím leží v právní kanceláři, ta je po kontrole rozešle ředitelům nemocnic 29. prosince.