Mladík chtěl napodobit Sametové vrahy, dostal 18 let

Praha - Na 18 let poslal Městský soud v Praze do vězení osmnáctiletého Davida Chmelíčka, podle nepravomocného verdiktu se letos v srpnu pokusil zabít svou o dva roky starší kamarádku. Obhájkyně se po poradě se svým mandantem nevyjádřila, zda využije možnost odvolání k Vrchnímu soudu v Praze. Na místě se neodvolal ani státní zástupce.

Soud rozhodoval o trestu v rozpětí sazby od 15 do 20 let. Rozhodl se pro trest dva roky pod horní hranicí zejména vzhledem k mládí odsouzeného a k tomu, že se k činu bez nátlaku doznal. Plnoletý je od května, jako mladistvý by za spáchaný čin dostal nanejvýš deset let, uvedla soudkyně Eva Brázdilová. Chmelíček při celém dnešním jednání plakal. Soudní znalec odhadl jeho osobnostní zralost na 12 až 13 let.

Obžalovaný si po vícerém zhlédnutí filmu Sametoví vrazi prý chtěl vyzkoušet, zda dokáže někoho zabít. Nejprve se rozhodoval mezi svou babičkou a dědečkem a nakonec zvolil kamarádku. Navštívil ji u ní doma. Nejprve ji podle žalobců vodítkem na psa škrtil, když ztratila vědomí, uhodil ji notebookem do hlavy, pobodal ji nůžkami a krk jí probodl kuchyňským nožem. Podle znalce jen příznivou shodou okolností nezasáhl životně důležitou tepnu či jiné orgány. Poté jí odcizil ledvinku s penězi, vodní dýmku a další věci.

Napadená dívka se po Chmelíčkově odchodu probrala k vědomí a s nožem zabodnutým v krku hledala pomoc u sousedů. Ti přivolali lékařskou pomoc a do příjezdu záchranky a policie se o ni postarali. Poranění si vyžádala okamžitou operaci. Napadená dívka dnes o Chmelíčkovi řekla, že ho znala už ze základní školy, pak se dlouho neviděli. Více se sblížili letos o prázdninách. Sešla se s ním několikrát a považovala ho za milého kluka.

Chmelíček trpí poruchou osobnosti

Chmelíček o úmyslu někoho zabít opakovaně hovořil se svým kamarádem ze školy Petrem Stárkem. Ten dnes u soudu vypověděl, že ho nebral vážně, přestože popisoval, jak by to chtěl udělat, a že ho nenapadlo, že by byl schopen někoho zabít. Nevěřil mu prý ani, když za ním přišel s odcizenými věcmi, prý si myslel, že je někde našel. Za ukradené peníze si ale koupili marihuanu, kterou vykouřili z rovněž ukradené vodní dýmky.

Podle soudního znalce Jana Vymětala trpí Chmelíček poruchou osobnosti, nejde však o psychotického člověka. Za motivaci jeho činu považuje film Sametoví vrazi. Soudí, že Chmelíčkův osobnostní vývoj není ukončen a nyní je na úrovni dvanácti až třináctiletého chlapce. Považuje ho za nebezpečného, protože by mohl podobný čin opakovat. Možnosti resocializace obžalovaného jsou podprůměrné, ne však vyloučené, uvedl znalec.