Transparency International: Korupce se v Česku stala samozřejmostí

Praha – Korupční praktiky se staly přirozenou součástí českého politického systému a politici chápou korupci jen jako samozřejmost svého profesního života. V Interview ČT24 to uvedl předseda správní rady Transparency International Václav Láska, jehož organizace transparentnost českého veřejného systému dlouhodobě sleduje.

„Korupce se stává součástí fungování politického systému, což vede i k tomu, že ti, kteří se v tom pohybují, ji začínají vnímat jako něco samozřejmého. Projevuje se to třeba v tom, že si ani nedávají pozor a uvnitř hlavy nemají, že páchají trestný čin,“ uvedl Láska v Interview ČT24.

Nově na problematiku korupce v české politice upozorňuje případ ministra životního prostředí a místopředsedy ODS Pavla Drobila. Podle zjištění Mladé fronty Dnes Drobilův poradce Martin Knetig žádal ředitele Státního fondu životního prostředí Libora Michálka, aby instituce pomohla finančně zajistit další Drobilovu stranickou kariéru a machinacemi se státními zakázkami přispívala na chod ODS.

Václav Láska:

„Nejhorší na celé kauze jsou ta prohlášení, která svědčí o tom, že aby se v našem státě mohl nějaký politik dostat na vrcholnou funkci, tak se musí dopouštět korupčních praktik, aby vydělal peníze pro svou stranu.“

Informace se na veřejnost dostala poté, co šéf fondu Michálek předal médiím nahrávky rozhovorů s Knetigem. „Pokud je státní úředník vystaven ataku, kdy se po něm chce nějaké korupční jednání, je jeho povinností, aby si takovou věc nahrál. Samozřejmě by bylo správnější a elegantnější v předstihu informovat policii a nechat na ní, aby nahrávku pořídila. Pokud tam hrozí nebezpečí z prodlení, nezbývá než si pomoci sám,“ uvedl Láska.

Člen Transparency International zároveň dodal, že Michálkovu postupu vzhledem k možným obavám z úniku informací rozumí. „Pokud se státní úředník bojí, že když bude informovat policii, tak se to obratem dostane k tomu, kdo mu ten úplatek má dát, a ještě se to otočí proti němu; a rozhodne si nahrávku pořídit si sám a policii informovat bezprostředně poté, tak je to akceptovatelné,“ řekl Láska.

Láska: Korupce je tolik, že kauzy prostě vyplavou

Transparency International také zůstává nadále skeptické vůči českým politickým silám. Skutečnost, že v poslední době opakovaně objevují informace o nečistých praktikách předních politiků (vedle Drobila např. také případ Martina Bartáka), je podle organizace podmíněno spíše enormním množstvím korupce. „Korupce je natolik rozšířená, že z principu pravděpodobnosti musí stoupat i počet odhalených i prasklých kauz,“ uvedl Láska. „Jejich (politiků) obezřetnost a snaha maskovat korupci klesá a díky tomu vícero kauz praskne a vyplave na povrch.“

Václav Láska:

Model je pořád stejný. Kde se přerozdělují státní peníze, je dostatek prostoru na to, aby část peněz šla na soukromý prospěch pachatelů korupce nebo na financování politických stran, což je možná ještě horší.

Pro efektivní boj proti korupci je podle Transparency International nezbytné více se zaměřit na způsob financování politických stran; organizace zároveň ale jedním dechem dodává, že je to těžko realizovatelné, když jejich členové sedí ve vládě i v Parlamentu. „Z politických stran vzejde veškerá moc legislativní i zákonná. Politik se v politické straně rodí a roste, takže to, co se v politické straně naučí, vykonává i ve funkci vládní a legislativní. Chcete-li se dostat nahoru v rámci politické strany, tak se nevyhnete konání “špatných věcí„,“ podotknul Láska.

Ministr životního prostředí Pavel Drobil
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal