Otec Anny Janatkové: Hledáme muže s dívkou odpovídající popisu Aničky

Praha – Po víc než dvouměsíčním pátrání po devítileté Anně Janatkové vystoupil její otec ve středečním vysílání pořadu České televize Na stopě. Aniččin otec, který tak chtěl případ znovu připomenout, upozornil na nové skutečnosti, které by mohly pomoci k dívčině nalezení. Jde zejména o to, že v místě, kudy měla Anička jít, viděli svědci dívku odpovídající popisu Aničky v doprovodu muže. Otec prostřednictvím pořadu vyzval další možné svědky, aby se přihlásili a dalo se tak objasnit, zda skutečně šlo o Aničku, či nikoli. Policie zároveň shrnula dosavadní vyšetřování a vysvětlila některé nejasnosti. Během vysílání pořadu se ozvalo několik lidí, kteří volali přímo do studia nebo i na linku 158. Policisté zároveň předpokládají, že se další svědci ozvou i v příštích dnech.

Středeční vysílání pořadu ČT Na stopě bylo po policií uvaleném informačním embargu prvním otevřeně sdíleným souhrnem faktů týkajících se tohoto případu. Policejní mluvčí Andrea Zoulová tak osvětlila některé neúplné informace, které se začaly objevovat po zmiňovaném informačním embargu. To se týkalo především role muže, kterého policie v souvislosti se zmizením Aničky stíhá.

Mužem je údajný jednačtyřicetiletý bezdomovec, kterého policie obvinila ze zbavení osobní svobody. „Soudce vazbu neakceptoval, ale muž slíbil, že se bude pohybovat v místě bydliště a bude se hlásit, což činí bez problémů,“ konstatuje Zoulová. Podle policie se také objevili lidé, již v místě a době zmizení viděli dívku odpovídající popisu v doprovodu muže. Miloš Janatka tak vyzval případné svědky, kteří dvojici viděli, aby se přihlásili. Poukázal také na to, že Anna kvůli teplému počasí pravděpodobně nebyla oblečená v šedé bundě, v níž odcházela do školy, ale měla nejspíš pouze přes rameno přehozený černofialový šátek typu Palestina.

Video Na stopě
video

Na stopě

Policie stále po zmizelé Aničce pátrá

V současné době jsou policisté pořád v terénu. Kriminalisté a další detektivové neustále ověřují indicie a snaží se zajistit další skutečnosti, které by pomohly vyloučit některé vyšetřovací verze. Policie zároveň využila jedinečné možnosti snížené hladiny Vltavy a vrátila se opět k prohledávání tohoto toku. „Další průběh vyšetřování se odvíjí z hodiny na hodinu,“ doplnila Zoulová.

Podle Aniččina otce Miloše Janatky, je nasazení policie už od prvního dne enormní. Výkony policistů tak pomáhají rodičům udržovat naději, že se zmizelá dívka najde. Zároveň jim pomáhají i psychologové, s kterými mimo jiné rodiče konzultovali i první mediální výstup pana Janatky s výzvou odměny za poskytnutí nějakých informací. Ke kýženému výsledku to zatím nevedlo, protože podle Janatkových slov nebyly informace relevantní.

Ročně se v České republice ztrácí čím dál více dětí

Ročně se v České republice ztratí několik tisíc dětí. Podle mluvčí Policejního prezidia ČR Pavly Kopecké je nárůst tohoto počtu velice rapidní, protože v roce 2000 se ztratilo na 5 500 dětí, kdežto v loňském roce už číslo vystoupalo na 9 000 dětí. Pozitivní však zůstává, že procento nalezených dětí je téměř stoprocentní. Podstatné je ale to, že dvě třetiny ztracených dětí tvoří útěky z domova nebo diagnostických center.

Důvodů, proč roste počet ztracených dětí, je podle ředitelky Nadace Naše dítě hned několik. Jedním z nich je rostoucí počet rozpadajících manželství, kdy právě děti bývají nástrojem pro nevyřešené citové vazby mezi rodiči. Dalším faktem jsou široké možnosti, které dnešní děti mají, především v oblasti internetu.

Dívka měří asi 120 centimetrů a má blond vlasy. Na sobě měla tmavě šedou zimní bundu, mohla být ale oblečena jen v červeném svetru s tříčtvrtečním rukávem. Pod ním měla žluté triko s krátkým rukávem. Na sobě také zřejmě měla fialovočernou šálu, dále tmavě modré džíny s červenobílým páskem a fialovou čepici s kšiltem. Obuty měla černé boty.

2