Sněžení nahradil tuhý mráz, který láme kolejnice

Praha – Sněžení, které zasáhlo Česko v úterý a ve středu a způsobilo vážné komplikace ve všech regionech, především pak v horských oblastech, postupně ustává. Další sněžení očekávají meteorologové až večer na západě Čech. Přišly však tuhé mrazy. Nelze proto solit silnice a chodníky, na železnici navíc začaly praskat kolejnice. Provoz na železnici i na silnicích především na severu a západě Čech stále komplikují také následky středečního sněžení. Zcela neprůjezdné zůstávají tři železniční tratě. Silničáři také stále nezprůjezdnili pět silnic. Ostatní hlavní tahy jsou s opatrností sjízdné.

Ve Frýdlantu, Hejnicích, Novém Městě pod Smrkem a Lázních Libverda v Libereckém kraji nadále platí kalamitní stav. „V noci tady klesly teploty až k 21 stupňům pod nulou a všechno namrzá, zatím kalamitu odvolávat nebudeme,“ řekl frýdlantský starosta Dan Ramzer.

Noční mrazy trhaly teplotní rekordy, někde padly i ty z 19. století. Nejchladněji - 31,4 pod nulou - bylo na Jizerce v Jizerských horách. Zklidnění počasí je pouze dočasné, přívaly sněhu podobné těm středečním se ale v příštích dnech zřejmě opakovat nebudou.

Video Sníh a mráz komplikuje dopravu
video

Sníh a mráz komplikuje dopravu

Během večera a první poloviny noci ustávání sněžení a protrhávání oblačnosti na oblačno až polojasno. V druhé polovině noci budou sněhové přeháňky již jen ojediněle, na jihozápadě Čech místy sněžení. Ráno ojediněle mrznoucí mlhy. Nejnižší teploty -10 až -14 °C, při vyjasnění kolem -20 °C. Slabý proměnlivý vítr do 4 m/s.

Popraskané koleje ráno zastavily vlaky

Silný mráz v noci lámal železniční koleje. Kvůli poškozeným kolejnicím přestaly vlaky na několika místech České republiky jezdit nebo nabíraly dlouhá zpoždění. Největší problémy nadělal mráz na trati Praha–Děčín u Roudnice nad Labem, kde se mohli dopoledne cestující setkat i s tříhodinovým zpožděním. Brzy ráno zjistila Správa železniční dopravní cesty, že u Roudnice nad Labem v mrazu popraskaly kolejnice. Provoz byl proto na několik hodin zastaven. „V určitou dobu tam byla výluka na třech kolejích souběžně,“ uvedl Ivan Jágr ze Správy železniční dopravní cesty. Kolem osmé hodiny ráno otevřela železniční správa jednu kolej, plně byl provoz obnoven až po deváté. S podobným problémem se železničáři potýkali i na druhém břehu Labe na trati z Kolína do Ústí nad Labem. „Celistvost kolejnic je hlídána zabezpečovacím zařízením,“ doplnil Jágr.

Menší zpoždění nabraly i další mezinárodní rychlíky a osobní vlaky, které vezly lidi do práce. Koleje přitom popraskaly na trati, která prošla kompletní rekonstrukcí.

Dopoledne se objevil lom na kolejnici na další hlavní trati. Na jednu kolej tak byl sveden provoz mezi brněnským hlavním nádražím a stanicí v Králově Poli. Po odstranění problému se museli opraváři přesunout k Vranovicím na trati Brno – Břeclav, kde rovněž popraskaly kolejnice. Jihomoravské lomy na kolejnicích ale neměly na provoz podobně výrazný vliv jako ty severočeské, kvůli jednokolejnému provozu nevznikla větší zpoždění.

Po středečním sněžení zůstává neprůjezdná část trati Frýdlant – Jindřichovice pod Smrkem. Obnovení provozu tam České dráhy předpokládají až v podvečer. Uzavřený zůstává i úsek trati Vejprty – Cranzahl a Frýdlant v Čechách – Raspenava. Kolem poledne se podařilo zprůjezdnit regionální trať Kutná Hora – Zruč nad Sázavou. Na čas by vlaky mezi Prahou a Děčínem měly začít jezdit od zítřka.

Krátkodobě uzavřené železniční trati

 • trať 037 (Liberec - Černousy) v úseku Frýdlant v Čechách - Raspenava
 • trať 039 (Frýdlant – Jindřichovice p. S.) v úseku Řasnice – Jindřichovice pod Smrkem
 • trať 826 (Chomutov - Chemnitz) v úseku Vejprty - Cranzahl

Kvůli popraskaným kolejím je omezen provoz na trati 250 Brno – Břeclav, přestup je nutný při cestě přímým vlakem Praha – Poříčany – Nymburk.

Uzavřené zůstávají některé regionální silnice

V celém Česku jsou sjízdné a otevřené hlavní silnice s výjimkou těch, které jsou mimo provoz dlouhodobě. S drobnými komplikacemi se na nich ale řidiči mohou setkat. Sníh, vítr a ledovka komplikují dopravu na Frýdlantsku. Policie po poledni uzavřela silnici I/13 mezi Mníškem a Dětřichovem, kde uvízly kamiony. Silničáři na místo nasadili traktor, dva sypače i frézu, přesto se jim daří silnici udržet sjízdnou jen s vypětím všech sil a policie tam dopravu řídí kyvadlově.

Několik desítek litrů pohonných hmot vyteklo do příkopu při nehodě kamionu u Města Albrechtic na Krnovsku. Odtahovému vozidlu se napoprvé nepodařilo nákladní auto vyprostit, protože mu praskla hydraulika a unikl další olej. Kamion se nakonec podařilo vyprostit až krátce po osmé hodině ráno.

Uzavřeno je už jen pět regionálních silnic na území Středočeského, Ústeckého a Karlovarského kraje.

V Karlovarském kraji dnes prakticky nesněžilo. Vzhledem k tomu, že se uklidnil i vítr, silničáři čistili některé zaváté cesty. Prozatím se jim povedlo odstranit závěje například u silnice z Božího Daru ve směru na Neklid nebo u Jankovic a Sitin. Alespoň částečně se podařilo pro místní obyvatele uvolnit cesty mezi Božím Darem a Rýžovnou i Zlatý Kopcem. Průjezd je ale podmíněn doprovodem techniky silničářů. Frézy projely rovněž cesty na Přebuz. Na cestě z Nových Hamrů do Jelení byly odklizeny popadené stromy a silničáři cestu prohrnují. Uzavřená je ještě silnice z Jindřichovic na Háje. Tam se lze dostat náhradní cestou přes Horní Nivy.

Uzavřené silnice

Středočeský kraj:

 • III/33425 – obec Horní Kruty, okr. Kolín (sníh)

Karlovarský kraj:

 • III/2194 – úsek Nové Hamry – Jelení, okr. Karlovy Vary (padlé stromy)
 • III/21037 – úsek Jindřichovice – Háj, okr. Sokolov (sníh)

Ústecký kraj:

 • II/223 – úsek Výsluní – Rusová, okr. Chomutov (sníh)
 • II/240 – úsek Polepy – Chodouny, okr. Litoměřice (ledovka)

Ruzyně zrušila lety, letiště je ale uklizené

Letiště Praha podle své mluvčí Mariky Janouškové muselo dnes zatím zrušit šest odletů a šest příletů. Samotná Ruzyně je ale uklizená, spoje byly odřeknuty kvůli nepříznivému počasí na některých zahraničních letištích. Situace na ruzyňském letišti se zlepšila poté, co ve středu večer přestalo sněžit.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Více fotek
 • Ilustrační foto autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2177/217674.jpg
 • Rychlík Českých drah autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1920/191973.jpg
 • Fréza silničářů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2178/217786.jpg