Nejvyšší soud vyhověl ženě, které lékaři chybně diagnostikovali infekci virem HIV

Brno - Vyššího odškodnění se možná dočká žena, které lékaři v nemocnici v Mladé Boleslavi mylně oznámili, že je HIV pozitivní. Žena se odvolala k Nejvyššímu soudu poté, co podle posledního rozhodnutí vrchního soudu měla dostat 75 tisíc korun jako náhradu nemajetkové újmy. Nejvyšší soud v případu rozhodl letos na podzim, teprve nyní ale rozhodnutí zpřístupnil na internetu. Vrchní soud v Praze zatím nestihl vynést nové rozhodnutí, protože spis dorazil teprve před několika dny.

Krajský soud v Praze nejprve v září 2007 ženě přiznal 300 tisíc korun z požadovaného jednoho milionu. Vrchní soud v Praze ale v roce 2008 částku snížil na 75 tisíc korun. Důvodem bylo mimo jiné to, že podle vrchního soudu nedošlo k zásahu do cti a důstojnosti žalobkyně. Vrchní soud také přihlédl k tomu, že se Oblastní nemocnice Mladá Boleslav ženě omluvila.

Testování na virus HIV, které způsobuje smrtelnou nemoc AIDS, bylo součástí rutinního předoperačního vyšetření před kosmetickým zákrokem. Žena tvrdí, že ji oznámení silně zasáhlo. Uvažovala o sebevraždě a měla problémy ve vztahu s přítelem. Omluvu nepovažovala za dostatečnou satisfakci. Nejvyšší soud zdůraznil, že k zásahu do cti a důstojnosti ženy dojít mohlo.

Nakažení virem HIV jsou často oběti předsudků

Jednou z cest šíření viru HIV je nechráněný pohlavní styk a sexuální promiskuita. Většina lidí časté střídání partnerů považuje za nemravné. Lidé proto na pacienty s diagnostikovaným virem HIV často pohlížejí kriticky a odsuzují je z morálního hlediska, byť k tomu často není důvod. „Je u nich paušálně (a mnohdy nedůvodně) předpokládán nevázaný a neodpovědný způsob sexuálního života, včetně porušování partnerské věrnosti, případně vůbec pokleslý způsob osobního života,“ stojí v rozhodnutí senátu Nejvyššího soudu s předsedou Pavlem Pavlíkem. Vrchní soud bude muset své nové rozhodnutí důkladněji odůvodnit a vypořádat se v něm s výhradami Nejvyššího soudu.

Ilustrační foto
Ilustrační foto