Kdyby byly volby, radovala by se ČSSD

Praha - Podle volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) by volby v prosinci vyhrála ČSSD a získala by 31 procent hlasů. Za sociálními demokraty následují ODS (22 procent), TOP 09 (19,5 procenta) a KSČM (12 procent). Věci veřejné jako nejmenší vládní strana by získaly 6,5 procenta voličských hlasů. Pod pětiprocentní hranicí nutnou ke vstupu do Poslanecké sněmovny by skončili lidovci (3,5 procenta) i zelení (2,5 procenta). Agentura CVVM se v průzkumu dotázala 1037 obyvatel České republiky starších 15 let. Z nich 980 mělo volební právo.

Model CVVM vychází ze stranických preferencí, ale zahrnuje pouze dotázané, kteří se voleb chtějí zúčastnit a kteří uvedli nějakou stranu. Model nepočítá s nerozhodnutými voliči a s nevoliči.

Oproti listopadovému průzkumu si sociální demokraté o dva procentní body pohoršili. Procentní bod ztratila také TOP 09, kterou v nynějším průzkumu přeskočila ODS. Věci veřejné si naopak polepšily, když v listopadu by dostaly pět procent hlasů. Volební model uvádí předpokládané výsledky voleb do Poslanecké sněmovny v období konání průzkumu.

Volební účast by dnes byla nižší než v květnu

Deklarovaná volební účast je v současnosti o něco nižší, než byla skutečná účast v květnových parlamentních volbách, kdy k volbám přišlo téměř 63 procent voličů. Na otázku, zda by šli příští týden volit, odpovědělo kladně 58 procent dotázaných občanů s volebním právem. Nezájem o účast ve volbách deklarovalo 38 procent potenciálních voličů. Voleb by se rozhodně neúčastnilo 26 procent občanů, „spíše ne“ odpovědělo 12 procent.

Čtyři procenta občanů odpověděla, že neví, jestli by k urnám šla. CVVM dnes zveřejnila i stranické preference. Ty započítávají i přibližně třetinu populace, která k žádné straně neinklinuje, případně není ochotna zúčastnit se voleb. I v preferencích vede ČSSD se ziskem 21,5 procenta hlasů. ODS a TOP 09 se dělí o druhé místo, když by jim hlas dalo 13 procent voličů. Vládní VV mají v preferencích pět procent, komunisté osm. Lidovci a zelení by získali po dvou procentech hlasů.

Povolební vyjednávání
Zdroj: ČT24
Autor: Vojtěch Rejl