Vítr, sníh a mráz komplikují dopravu

Praha - Svého pravidelného dopoledního přídělu sněhu nezůstalo Česko ušetřeno ani dnes. Na severu republiky navíc silně fouká, zavátá je především část Moravskoslezského, Olomouckého a Libereckého kraje. Odpoledne začal vítr slábnout, stále se ale na řadě míst tvoří sněhové jazyky. Počasí je po celý den mnohem klidnější, než tomu bylo v první polovině týdne. Meteorologové neočekávají, že by se v příštích dnech situace významně zhoršila. Dopravu nadále komplikují následky dopoledního větru i silného sněžení, které republiku postihlo především v úterý a ve středu. Uzavřeny proto zůstávají čtyři silnice. Situace na železnici se postupně zlepšuje, uzavřeny jsou kvůli sněhu už jen dvě trati. Po celý den ale komplikují provoz kolejnice, které v silných mrazech praskají. Mimořádnosti na železnici naleznete zde. Podrobnosti ke sjízdnosti silnic a dálnic naleznete zde.

Od rána především v Čechách slabě sněží. Na severu republiky fouká, vítr víří sníh v Libereckém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji, nejhůře je na Frýdlantsku. Během odpoledne má vítr slábnout, ustat by mělo také sněžení. Podobnou situaci jako dnes odpoledne očekávají meteorologové i v noci a v sobotu.

Během dne bude většinou zataženo. Místy má sněžit. Na horách bude vát čerstvý vítr s nárazy o rychlosti až 15 metrů za sekundu. Mohou se proto tvořit sněhové jazyky a závěje. Teploty se budou pohybovat mezi -4 a -8 stupni Celsia, na horách klesnou až k -9 stupňům.

Na zaváté trati uvázl vlak

Nedobrovolnými účastníky dobrodružství se stali cestující, kteří jeli ranním spojem po úzkokolejce z Osoblahy do Třemešné v Moravskoslezském kraji. Jejich vlak totiž uvázl na zaváté trati nedaleko stanice ve Slezských Rudolticích. Hasiči se k vlaku, tvořenému dieselovou lokomotivou a jedním vagonem dostali záhy, ale dlouho se jim nedařilo soupravu vyprostit. Trať samotná zůstává neprůjezdná, podle informací Českých drah tak zůstane nejméně do pondělí. Náhradní autobusovou dopravu dráhy sice zavedly, její provoz ale ovlivňuje sjízdnost silnic, které jsou na Osoblažsku místy v podobném stavu jako železniční trať.

Vítr navál sníh i na další trati. Kromě několika horských lokálek především na severu Čech celé dopoledne nejezdily vlaky ani na hlavní trati z Jeseníku na Krnov. Rychlíky na lince Ostrava–Jeseník končily v Písečné, kde museli cestující přestupovat do náhradních autobusů.

V mrazu nadále praskají kolejnice. Mráz ovšem už nemá takový vliv na provoz jako ve čtvrtek, kdy byly nalomené koleje na koridoru z Prahy do Ústí nad Labem. Dnes odpoledne byl právě na této trati kvůli poruše opět omezen provoz, vlaky jezdily pouze po jedné ze dvou kolejí. Dopoledne kvůli popraskaným kolejnicím nejezdily vlaky na jihu a východě Moravy.

Mimořádně uzavřené trati:

 • trať 039 v úseku Frýdlant – Jindřichovice pod Smrkem
 • trať 298 v úseku Třemešná – Osoblaha

1

Tři kamiony blokovaly dálnici D8

Odpoledne se na tři a půl hodiny uzavřela dálnice D8 po srážce tří kamionů v tunelu Panenská ve směru na Prahu. Policie zakázala vjezd také do tunelu Libouchec, autostráda tak zůstala zablokovaná mezi 87. a 83. kilometrem. Podle policistů bylo příčinou nehody především chování řidičů, kteří jeli příliš blízko u sebe. Řidič jednoho kamionu utrpěl při havárii středně těžké zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. „Jedná se o zranění v oblasti obličeje. Muž je mimo nebezpečí života,“ uvedl mluvčí společnosti Krajská zdravotní Jiří Vondra.

Čtyři silnice jsou neprůjezdné

Silničářům se během dne dařilo otevírat silnice, které zůstávaly pod sněhem. Především odpoledne, kdy ustal silný vítr, se počet uzavřených silnic rychle snižoval. Ke čtvrté hodině zůstaly mimo provoz pouze čtyři, většinou v Krušných horách.

Jedna silnice je uzavřena v Karlovarském kraji. Pro běžný provoz je  uzavřena silnice z Božího Daru na Zlatý Kopec. Průjezd je tam umožněn pouze místním lidem v doprovodu techniky silničářů. Ostatní vozovky – včetně dvou komunikací uzavřených po většinu dne – jsou sjízdné, při cestě do hor se ale doporučují řetězy.

V Ústeckém kraji zůstává zavátá silnice druhé třídy v úseku Výsluní–Rusová a kvůli ledovce je uzavřena také komunikace v úseku Polepy–Chodouny. Poslední uzavřená silnice je v Pardubickém kraji. Na Chrudimsku silničáři brzy ráno museli uzavřít komunikaci Ochoz–Miřetice. Všechny uzavřené komunikace chtějí silničáři zprůjezdnit během víkendu, jedinou výjimkou je krušnohorský úsek Polepy–Chodouny, který zůstane zavátý sněhem zřejmě až do konce roku.

Nejen zapadlý vlak zkomplikoval dnes dopravu v Moravskoslezském kraji. Na Bruntálsku dopoledne komplikoval provoz silný mrazivý vítr, který nahnal sníh na silnice. Auta uvázla v liptaňském kopci a ve stoupání v Dívčím Hradě. Práce silničářů byla značně sisyfovská: vždy když zavátý úsek prohrnuli, vítr vzápětí navál sníh zpět na vozovku.

Po dopoledních problémech s větrem jsou sjízdné všechny silnice v Libereckém kraji. Stále ale fouká, tvoří se sněhové jazyky. „Největší problémy jsou na silnici I/13 mezi Mníškem a Dětřichovem, kde jen obtížně udržujeme vozovku sjízdnou. Kvůli silnému větru a sněžení tam je minimální viditelnost, a řidiči by proto měli jezdit zvlášť opatrně,“ řekl hlavní dispečer Krajské správy silnic Libereckého kraje Pavel Pospíšil. Od rána do brzkého odpoledne nebylo možné dostat se do Nového Města pod Smrkem. Vítr navál na příjezdovou silnici tolik sněhu, že byla neprůjezdná, silničářům se však kolem jedné hodiny podařilo tah prohrnout, když začal vítr slábnout.

Neprůjezdné silnice:

Karlovarský kraj:

 • III/2197 – úsek Boží Dar – Zlatý Kopec, okr. Karlovy Vary (sníh)

Ústecký kraj:

 • II/223 – úsek Výsluní – Horní Halže, okr. Chomutov (sníh)
 • II/240 – úsek Polepy – Chodouny, okr. Litoměřice (zaplaveno/ledovka)

Pardubický kraj:

 • II/337 – úsek Ochoz – Miřetice, okr. Chrudim (sníh)

Německo zůstává pod sněhem

Už třetí den trápí přívaly sněhu také Německo. Letiště ve Frankfurtu nad Mohanem a v Mnichově zrušila přes 200 letů, na dálnicích v Hesensku a Severním Porýní-Vestfálsku zase řidiči stáli v mnohakilometrových kolonách. Některé úseky dálnic na západě země byly ráno kvůli špatnému počasí uzavřené. V Severním Porýní-Vestfálsku už ale silničáři odvolali zákaz jízdy kamionů po dálnicích.

Na jediné provozní moravské (resp. slezské) úzkokolejce uvázl vlak v závějích.
Na jediné provozní moravské (resp. slezské) úzkokolejce uvázl vlak v závějích.
Více fotek
 • Na jediné provozní moravské (resp. slezské) úzkokolejce uvázl vlak v závějích. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2182/218144.jpg
 • Prasklá kolejnice autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2181/218003.jpg
 • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2178/217785.jpg
 • Sypač autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2133/213233.jpg
 • Fréza silničářů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2178/217786.jpg