Předvánoční stres odbourejte na horách

Praha - Vydatné sněžení posledních dnů vytvořilo na horách ideální podmínky pro zimní sporty. V provozu jsou všechna velká lyžařská střediska. Na sjezdovkách v Krkonoších a Orlických horách leží až jeden a půl metru sněhu, desítky centimetrů prašanu připadly v Krušných horách. Na své si o nadcházejícím víkendu přijdou nejenom sjezdoví lyžaři, ale i běžkaři. Čerstvý sníh pomohl i menším střediskům. Na Vysočině ožijí sjezdovky závislé pouze na přírodním sněhu. S nedostatkem sněhu se potýká snad jen jižní Morava.

Nový sníh vylepšil podmínky na svazích Jizerských hor a západních Krkonoš. Už v pátek se rozjedou vleky v Bedřichově, na Tanvaldském Špičáku a Severáku. Večerní lyžování odstartuje sezonu i v nově otevřeném areálu Obří Sud Javorník u Jeřmanic. Od soboty se naplno rozjede Sportovní areál Ještěd a zimní sezonu slavnostně zahájí i krkonošská střediska v Harrachově a Rokytnici nad Jizerou.

Známá Jizerská magistrála přichystala podle Mileny Jelínkové z obecně prospěšné společnosti Jizerská nejedno překvapení. V první řadě se podařilo vyčistit během několika měsíců nálety kolem cest, což lyžaři uvítají: „Jizerská magistrála má dnes kompletně 170 kilometrů tratí, nyní je upraveno zhruba 80 kilometrů,“ dodala Jelínková.

Pozadu nezůstanou se skoro 150 centimetry sněhu ani střediska ve Špindlerově Mlýně, zaplní se svahy v Jánských lázních a Peci pod Sněžkou. Pro běžkaře jsou připraveny stopy třeba v Horních Mísečkách a Svatém Petru. Na hřebenech Krkonoš stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí.

V Krušných horách nebudou strojově upravené tratě pro běžkaře

Krušné hory jsou doslova zavaleny novým prachovým sněhem, jeho vrstva se pohybuje mezi 70 až 125 centimetry. Silničáři doporučují, aby lidé využívali k dopravě do těchto hor hlavní tahy a měli zimní výbavu. Některé vedlejší cesty nejsou totiž průjezdné. Silnice z Božího Daru k Rýžovně, z Božího Daru do osady Zlatý kopec a z Nových Hamrů do Jelen by lidé neměli vůbec používat. Milovníci zimních sportů mohou vyrazit na Klínovec, Boží Dar, ale i na Bouřňák. Horší to budou mít běžkaři. Neustávající sníh ničí běžecké stopy. Komplikací je také porucha rolby na úpravu běžeckých stop.

Na Zadově a Lipně v jihočeské části Šumavy leží až 85 centimetrů sněhu. Upraveno je zatím 37 kilometrů běžeckých tras. Jakmile přestane foukat vítr, přibudou další desítky kilometrů. Největší zimní areál v Plzeňském kraji - šumavský Špičák - otevře v pátek poprvé v sezoně nejprudší českou sjezdovku Šance a také snowpark. Kromě Železnorudska mohou lyžaři zamířit i do areálu v Kašperských Horách nebo v Českém lese.

Vynikající podmínky pro lyžování hlásí Beskydy. Pustevny zahajují celotýdenní provoz. Upraveny jsou i běžkařské trasy, je na nich čerstvý prašan. Některá střediska ve Zlínském kraji lákají na slevy, například ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích mohou lyžaři na nejdelší sjezdovce Razula po celý víkend lyžovat za poloviční ceny.

První šestisedačka v Česku se otevře v Koutech nad Desnou

Příznivci sjezdového lyžování si mohou v Jeseníkách zasportovat například ve středisku v Branné, na Červenohorském sedle a na Ramzové. „V celých Jeseníkách nenajdeme již snad středisko, které nebude o tomto víkendu v provozu,“ uvedl náčelník Horské služby Jeseník Michal Klimeš. „Tento víkend bude slavnostně otevřen jeden z největších areálů v Jeseníkách v Koutech nad Desnou, kde je první šestisedačková lanovka v České republice,“ dodal Klimeš.

Na Ovčárně jsou vleky závislé na přírodním sněhu, protože zde není umělé zasněžování, bude zde tedy v provozu šedesát až sedmdesát procent sjezdovek. Většina známých běžeckých tras, které jsou strojově upravované, by měla být i zde o tomto víkendu připravena pro běžkaře. „V Jeseníkách platí již dva dny lavinový stupeň číslo tři, což je nebezpečí značné. Nicméně většina strojově upravovaných a turisticky značených tras se nachází mimo tyto lavinové katastry,“ dodal dále Klimeš. K Jeseníkům patří také střediska pod Králickým Sněžníkem. Za zmínku stojí renovované středisko na Dolní Moravě, kde se tento víkend poprvé otevřou dvě čtyřsedačkové lanovky.

Za běžkováním i do jižních Čech

V jižních Čechách se o víkendu naplno rozjede lyžařská sezona i v nižších oblastech, například na Jistebnicku. Třináct obcí tam společně upravilo 95 kilometrů běžeckých stop, kterým říkají malá Šumava. S náklady na údržbu pomáhá i Jihočeský kraj či místní podnikatelé. Přispět mohou i návštěvníci - na velkých parkovištích jsou k dispozici kasičky. Loni se v nich sešlo skoro třicet tisíc korun. Každý víkend naláká malá Šumava kolem tisícovky lidí, většinou jsou z okolí, nebo z Prahy. Anketa mezi návštěvníky navíc ukázala, že jsou spokojeni. O lyžařské stopy se v jižních Čechách starají i jiné obce, běžkaře čeká například Nová Bystřice. Ta upravuje pět tras, které dohromady měří 347 kilometrů.

Lyžař na Jizerskohorské magistrále
Lyžař na Jizerskohorské magistrále
Více fotek
  • Lyžař na Jizerskohorské magistrále autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1314/131373.jpg
  • Zimní sporty autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/119/11879.jpg